پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

جمعه 12 خرداد 1402 | Friday 2 June 2023

 

 

 

 

ایلام - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از کاهش ۱.۴۱ درصدی نرخ باروری زنان استان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و افزود: این موضوع نشان می دهد هر یک از زنان این استان در طول دوره باروری تنها ۱.۴۱ نوزاد را به دنیا می آورند، در حالیکه میانگین این تعداد در سطح کشور ۲ مورد است.

دکتر علی نیکونهاد روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بیشترین نرخ موالید مربوط به شهرستان های دهلران و چرداول است، افزود: ادامه این وضعیت یک آسیب جدی بوده و بیانگر حرکت جمعیت استان به سمت سالمندی است و برای کاهش این نرخ ایجاد مرکز ناباروری زنان استان ایلام در دست اقدام است.

وی اظهار کرد: در استان ایلام با راه اندازی ۲ مرکز ناباروری در شهرستان های ایلام و دره شهر میزان نرخ موالید در استان افزایش خواهد یافت و هم اکنون ۸۵۰ زوج نابارور برای دریافت تسهیلات باروری به بانک های عامل معرفی شده اند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام از ۷۳ ماده قانون جوانی جمعیت ۴۳ بند آن مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در استان ایلام ۸۳ درصد آن اجرایی شده و ایجاد مراکز ناباروری سطح ۲ در شهرستان های ایلام و دره شهر توسط معاونت درمان از مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی است.

نیکونهاد در مورد اجرای قانون جوانی جمعیت از سوی دانشگاه علوم پزشکی توضیح داد: یک برنامه عملیاتی تکلیفی از سوی دانشگاه به تمامی خانه های بهداشت و درمانگاه های استان به ویژه مناطق روستایی و عشایری ابلاغ شده که در این بخشنامه اختصاصی کارکنان این مراکز باید برای زوجین فاقد فرزند یا تک یا ۲ فرزند در خصوص مزایای فرزندآوری مشاوره های رایگان را ارائه دهند ، این طرح از نیمه دوم سال گذشته شروع شده و آثار آن در سال های آتی مشخص خواهد شد.

وی افزود: همچنین مراکز مشاوره قبل و حین ازدواج نیز برای مراجعه زوجین تجهیز شده اند و داروخانه ها اقلام جلوگیری از بارداری را فقط در شرایط ویژه و با نسخه معتبر پزشک به افراد واجد شرایط پرداخت می کنند./ایرنا 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

 

 

Template Design:Dima Group