پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

يكشنبه 11 خرداد 1399 | Sunday 31 May 2020

 

سایت ویرا-شیوع ویروس کرونا زمینه‌ی بروز رفتار‌های مدنی و تمرین مدنیت و احترام به حقوق شهروندی بود. شاید ماسک‌ها و دستمال کاغذی‌ها را در سطح شهر رها کردیم، روی تصویر همسر خود در اینستاگرام ایموجی درج نموده و تصاویر سفره هفت‌سین را استوری کردیم و تا رسیدن به یک کشور متمدن با رعایت تمام جوانب حقوق شهروندی فاصله داریم، اما قاطبه‌ی مردم به پویش "در خانه بمانیم"و "در طبیعت چادر نزنیم" پیوستند و قفسه‌های فروشگاه‌ها را خالی نکردند و این یک نقطه‌ی امید و فرصتی برای برنامه‌ریزی حاکمیت در توجه بیشتر به افکار افگار عمومی است.


🔹 برخی از هم‌وطنان اسمی نیز در عوارضی و خروجی شهرها با تجاهل به نوروزدوستی کرونا به هم عیدی دادند و ضریح امام رضا(ع) را لیس تجاهر زدند و درب‌های بسته‌ی حرم حضرت معصومه(س) را به نام شیعه‌پرستی شکستند و همان دو درصدی‌هایی لقب گرفتند که کرونا آنها را زمین‌گیر نکند تضییع حقوق شهروندان دامن آنها را خواهد گرفت، اما می‌توان اذعان کرد درصد مسئولیت‌پذیری مردم اولی‌تر از مصلحت‌اندیشی مدیران ملی بوده است و این امر در مشارکت اجتماعی و قرنطینه‌ی خانگی آنها مشاهده می‌شود.
🔹تناقض در تصمیمات مسئولین ملی و استانی عامل اصلی رشد صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در ایلام و مرکز و شمال کشور بود و بیشتر مبتلایان به دلیل ارتباط با استان‌های درگیر کرونا مبتلا شدند.
🔹رئیس‌جمهور با وتوی تصمیمات منطقی استان‌ها هم قفل بزرگی بر درب استانداری‌ها زد و هم درب‌های استان‌ها را به روی کرونا گشود و هم دادستان و استاندار را مقابل هم گذاشت.
🔹مسئولین استان ابتدا اعلام کردند تمام مرزهای استان به روی مسافران نوروزی بسته شود و دادستان ایلام آن را رسانه‌ای کرد تا به عنوان یک اقدام مناسب با اقبال عمومی مواجه شود اما دیری نپایید که جوهر آن خشک نشده منتفی شد.
🔹برداشتن سنگ بزرگ بستن ورودی‌های استان به روی مسافران نوروزی سنگ‌ریزه‌ای شد در تب‌سنجی مسافران در پلیس‌راه‌های استان و ماس‌ماسکی به نام "تب‌سنجی" که بیشتر به آب‌نباتی در دست یک کودک شباهت داشت.
🔹هر چند برخی تصمیمات تنش‌زا منشا ملی داشتند و هجوم مسافرام نوروزی در استان ، ایلام را با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در کنار کرمانشاه دو میلیون نفری همسایه و در جایگاه دوازدهم رشد صعودی ابتلا به کرونا در کشور قرار داد، اما برخی از تصمیمات درون‌استانی نیز متزلزل و غیر قابل اجرا بودند و تعطیلی شبانه بازار‌ شب عید و بازگشایی روزانه‌ی آنها تصمیمات کارشناسی مدیران استان را در اجرا زیر سوال برد. به قول پرویز مشکاتیان" تنها نمان به در کین درد مشترک/ هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود."
🔹ایلام با ۱۶۶ نفر مبتلا به کرونا با ورود ایلامی‌های ساکن تهران و قم شاهد رشد چند برابری مبتلایان است و آمار بالای ابتلا به این ویروس به نسبت جمعیت، ایلام را روی خط قرمز کرونا قرار داده است.
🔹کرونا بهترین فرصت برای بازگشت اعتماد ترک‌ خورده و کرونا‌زده‌ی جامعه پر از رخوت و نخوت ایران بود که آن‌هم در پستوی تصمیمات نابخردانه و عجیب مسئولان رنگ و بوی تردید به خود گرفت.
🔹در گذشته آن‌چنان در رویدادها و بزنگاه‌ها حقیقت‌‌ها را پنهان کردید تا مردم توصیه‌های بهداشتی شما که برای حفظ سلامتی فرد بود را در سطح خیابان لج ببازند و مسافرت و حضور در سطح بزرگراه‌ها و شمال کشور نوعی اعتراض به تصمیمات قبلی شما است.
🔹مردم ایران بر خلاف اروپایی‌ها قفسه‌های فروشگاه‌ها را خالی نکردند و با قرنطینه خانگی و تعطیلی بازار و ادارات کنترل و شکست کرونا امکان‌پذیر می‌شد اما شما چه کردید؟ با مصلحت‌اندیشی به جای توجه به مبانی علمی و منطقی علم مدیریت بلیه‌‌ای بزرگ‌تر از ویروس کرونا به نام "بحران‌آفرینی"را رقم زدید که آیندگان از ان با ارشیو غنی و مستند فیلم و عکس به مانند وبای چند دهه پیش ایران با تمسخر و تحقیر یاد خواهند کرد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group