پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

چهارشنبه 15 آذر 1402 | Wednesday 6 December 2023

 

 

 

 


ویرا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: دولت سیزدهم و شخص ریاست محترم جمهور توجه ویژه ای به سامانه گرمسیری و سد میمه دارد و اعتبارات بسیار خوبی برای این پروژه ها در نظر گرفته شده که در سال آینده شاهد آبگیری سد میمه خواهیم بود.


به گزارش پایگاه خبری ویرا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان ایلام؛ دکتر صادق علیمرادی در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از حمایت ها و پیگیری های دکتر بهرام نیا استاندار ایلام، نماینده ولی فقیه در استان و همچنین نمانیدگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی در تعریف، تسریع در تکمیل و تخصیص اعتبارات استانی و ملی به پروژه های شرکت آب منطقه ای استان ایلام، افزود: علیرغم بارش های خوب و وجود آب های سطحی در استان اما به دلیل توپوگرافی کوهستانی و شیب زیاد استان، پتانسیل آب های زیرزمینی بسیار کم و در حدود 0.6 درصد است که با توجه به این مهم، ناچار به سد سازی در سطح استان هستیم .


وی ادامه داد: در همین راستا و با حمایت های دولت توانسته ایم سدهای خوبی در سطح استان بر روی تمامی رودخانه ها ساخته یا در حال اجرا و یا در دست مطالعه داریم.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام تصریح کرد: سد ایلام که در صورتی که احداث نمی شد هم اکنون با چالش تأمین آب برای شهر ایلام مواجه بودیم، سد دویرج برای تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی دهلران، سد کنگیر و سد گلال در دست بهره برداری داریم که از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.


علیمرادی، سدهای در دست احداث شرکت را سد میمه، سیکان، چناره و گدارخوش عنوان نمود و اظهار داشت: سد چنگوله، میان تنگ ملکشاهی، چوار، ورگر آبدانان و... سدهای در دست مطالعه شرکت آب منطقه ای استان هستند.


وی تاکید کرد: ریاست محترم جمهور، وزیر محترم نیرو و استاندار جهادی ایلام به منابع تأمین آب استان توجه ویژه ای دارند که نمونه آن تسریع در تکمیل پروژه آب شرب شهر ایوان و 32 روستای تابعه است تا افق 1425 آب شرب این منطقه تأمین شده است.


دکتر علیمرادی با تاکید بر جذب صددرصدی اعتبارات مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و هیات دولت به استان ایلام، اظهار داشت: در اجرای این پروژه از بروزترین تجهیزات الکتریکال و مکانیکال، سیستم تله متری، دیزل ژنراتور برای هرکدام از ایستگاه ها و با رعایت اصول پدافندی استفاده شده است که با هدر رفت نزدیک به صفر از دو قسمت آبرسانی و تصفیه خانه و با هدف تأمین آب شهرهای ایوان، زرنه، 32 روستای مسیر و شهرک صنعتی طراحی و اجرا شده و شامل سه ایستگاه پمپاژ، سه مخزن 1000 مترمکعبی و 32 کیلومتر خط انتقال است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه استان در بخش دیگری از سخنانش به سد گدار خوش اشاره نمود و خاطرنشان ساخت: علیرغم اینکه در دولت سیزدهم بر عدم تعریف پروژه جدید تأکید شد اما با توجه ویژه وزیر نیرو و پیگیری های دکتر بهرام نیا استاندار ایلام و نمایندگان استان شاهد کلنگ زنی سد گدار خوش با حضور وزیر کشور بودیم.


علیمرادی تصریح کرد: همچنین دولت سیزدهم و شخص ریاست محترم جمهور توجه ویژه ای به سامانه گرمسیری و سد میمه دارد که اعتبارات بسیار خوبی برای این پروژه ها در نظر گرفته شده که سد میمه در سال آینده به مرحله آبگیری خواهد رسید.


وی افزود: سامانه گرمسیری یک ابرپروژه با میزان تخصیص 286 میلیون مترمکعب آب برای استان است که نقش بسیار مهمی در توسعه کشاورزی، صنعت و شرب استان در پی خواهد داشت.


دکتر صادق علیمرادی در پایان یادآور شد: با حمایت دولت سیزدهم در تکمیل پروژه های نیمه تمام بیش از 85 هزار هکتار شبکه آبیاری احداث شده است که بزرگترین آن شبکه آبیاری عین خوش فکه است که 50 هزار هکتار از اراضی شهرستان دهلران را از حالت دیم به آبی تبدیل نموده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

 

 

Template Design:Dima Group