پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020
 
✍سایت خبری ویرا - غالب نوشتار و محتوای قلمی شده در رسانه‌های استان فراتر از نگاه استانی و در سطوح عالی کشور به رشته‌ی تحریر در می‌آیند که نشان از فهم دقیق و شناخت درست این رسانه‌ها نسبت به آینده‌ی پرفراز و نشیب کشور است.
🔹اما ضعف ساختار و سطح پایین نگارش مطالب در بین یادداشت‌ها و محتوای تولید شده در فضای مجازی به چشم می‌خورد که به دور از جد و جهد رسانه‌ای و حاصل یک ذهن‌نگاشتی است که کوشش و مشارکت و طرح سوال مخاطب را طلب نمی‌نماید.
🔹دانشگاه و نخبگان نیز به شدت از فقر نوشتار و افتراق خودخواسته با رسانه‌ها رنج می‌برند و بویژه ساحت دانشگاه از شناخت مسائل کلان استان و کشور غافل شده‌اند و گویا در یک بایکوت خبری به سر می‌برند.
🔹 شخص‌محوری‌شدن فعالیت‌های رسانه‌های استان آفت جدید فضای مجازی است
 
 بخش عظیمی از محتوای تولیدشده در یک رسانه صرفاً در حمایت از یک شخص یا اشخاص مورد نظر می‌باشد و بخش دیگر آن در منکوب فعالیت‌ها و تخریب عملکرد دیگری قلمی می‌شود.
این سوال از اصحاب رسانه مطرح می‌باشد که چرا رسانه باید به ابزاری برای صاحبان قدرت تبدیل شود و خواسته‌ها و منافع یک ضلع قدرت در لوای محتوای ساندویچ‌شده تامین شود و رسانه خواسته یا ناخواسته در مسیری گام می‌نهد که بازیچه‌ی قدرت شود.
🔹آیا افکار عمومی این‌گونه استباط نمی‌کند که ارکان قدرت شامل استاندار، امام جمعه ایلام،نمایندگان استان در مجلس،فرمانده سپاه استان و دادستان ایلام همواره رسانه‌های استان را در مسیر دلخواه هدایت می‌کنند؟.
🔹رسانه‌‌ای ها به عنوان نماینده‌ی افکار عمومی در راس هرم جریان‌سازی و تاثیرگذاری در تمام سطوح مدیریتی و حاکمیتی هستند و صاحبان رسانه نمی‌توانند و این حق را ندارند که تریبون شخص خاصی شوند و با بد اخلاقی‌‌های غیر مرسوم در ساحت پاک رسانه پشت منافع پنهان شوند و دستمایه‌ی مسایل و اختلافات سیاسی و اجرایی در استان شوند.
🔹رسانه‌های استان بایستی در نگارش مطالب خود با پرهیز از شخص‌محوری‌های مضحک ، مردم‌محوری و توسعه‌محوری را تیتر کنند و پشت برخی از چهره‌ها و شخصیت‌های متنفذ استان پنهان نشوند.
🔹دفاع از رکنی از ارکان قدرت وقتی صحیح و قابل پذیرش می‌باشد که در لوای آن شخص دیگری تخریب نشود و در غیر اینصورت دفاع از امام‌جمعه، استاندار،نمایندگان مجلس، دادستان و فرماندهان نظامی و انتظامی استان و ...در چهارچوب قانون مطبوعات و تامین مناقع عمومی تحسین‌برانگیز است.
🔹اخیراً مشاهده می‌شود اضلاع قدرت در استان به تفکیک، برخی از رسانه‌ها و کانال‌های مجازی استان را با سهم‌خواهی به اصطلاح رهن و در برخی موارد اجاره به شرط تملیک نموده‌اند که آینده‌ی مبهم و موهنی را فراروی این قشر قرار داده است. 
🔹ضمن تقدیر از اقدام ارزشمند امام جمعه محترم ایلام و فرمانده عزیز سپاه استان در پویش "همدلی و امید"، اما نحوه‌ی توزیع این بسته‌های حمایتی در بین نیازمندان شان و منزلت نیازمندان را خدشه‌دار می‌کند البته برخی نیز دریافت نکرده‌اند و بایستی علی(ع)‌وار شبانه و ناشناس درب منازل توزیع می‌شد. ضمن تقبیح اهانت شیخ هتاک(رضایی‌نیا) به نماینده ولی فقیه باید گفت چرا در گذشته به این روحانی تندرو کسی پاسخ نگفت؟!
🔹استاندار ایلام در عزل و نصب‌ها مورد نقد است و افراد دوزیست سیاسی که نه 'تفکر اصلاح' در سر دارند و نه 'اصلاح تفکر' عهده‌دار مناصب شده‌اند که دور از شان استان محروم ایلام است.
🔹دادستانی ایلام ورود قابل قبول به مسایل مهم زمین‌خواری در استان داشته است و بایستی به زمین‌خواری‌های مسیر بعد از فرودگاه تا سد ایلام هم ورود نمایند و دستور قلع و قمع صادر نمایند و در دستور پلمپ‌ها (داروخانه‌ها) تجدیدنظر نمایند.
🔹سه نماینده فعلی استان نیز در پایان دوران نمایندگی خود به مردم توضیح دهند که چه گُلی بر سر استان زده‌اند و منتخبین مردم در مجلس نیز اجازه می‌دادند مراسم تحلیف انها انجام می‌شد و بعد در برنامه‌های کاملا تشریفاتی مدیران فرصت‌طلب حضور می‌یافتند.
🔹در پایان گفتنی است رسانه‌ها در هنگام نقد جایی بایستند که به واقعیت نزدیک‌تر است.اگر به خود اجازه دادند که هر دستگاهی در استان را مورد نقد قرار دهند می‌توانند به قلم خود افتخار و سوگند یاد کنند.
🔹چرا باید در افواه عمومی این‌گونه برداشت شود که فلان رسانه‌ای نیروی فلان ارگان یا شخص است و همین امر قلم‌های پاک و حرفه‌ای استان را خدشه‌دار نماید و تر و خشک با هم سوزانده شود؟! 
🔹با هوشیاری صاحبان قلم و رسانه می‌توان این ابر تیره را از سپهر رسانه‌ای استان کنار زد و نور و روشنی را منعکس کرد و این نوشتار خام و ناپخته نیز به منزله‌ی ترویج خودسانسوری و اختگی فرهنگی و رسانه‌ای و دوری از انتقاد سازنده نخواهد بود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group