پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday 4 April 2020

 

سایت ویرا-شیوع ویروس کرونا زمینه‌ی بروز رفتار‌های مدنی و تمرین مدنیت و احترام به حقوق شهروندی بود. شاید ماسک‌ها و دستمال کاغذی‌ها را در سطح شهر رها کردیم، روی تصویر همسر خود در اینستاگرام ایموجی درج نموده و تصاویر سفره هفت‌سین را استوری کردیم و تا رسیدن به یک کشور متمدن با رعایت تمام جوانب حقوق شهروندی فاصله داریم، اما قاطبه‌ی مردم به پویش "در خانه بمانیم"و "در طبیعت چادر نزنیم" پیوستند و قفسه‌های فروشگاه‌ها را خالی نکردند و این یک نقطه‌ی امید و فرصتی برای برنامه‌ریزی حاکمیت در توجه بیشتر به افکار افگار عمومی است.

 

سايت ويرا- محمدحسين شاوردي-دوست عزیز و یار دیرینه‌ام جواد بسطامی، از من خواسته تا به عنوان "یک خبرنگار و اقتصادنویس کوچک" درباره دو نماینده حوزه شمالی استان و مسیری که پیش روی آنهاست، چیزی بنویسم و ضمن بررسی وضعیت استان و کشور، توصیه‌ها یا درخواست‌هایی از دو بزرگوار داشته باشم. پس به دست به قلم شدم.

 
سایت ویرا - دوم اسفند با مشارکت پایین مردم کشور در انتخابات به پایان رسید و حواشی و اظهارنظرهای پیرامون آن نیز باید به تدریج کاهش یافته و به پایان برسد تا مردم و مسئولین کشور و استان ایلام تمام تمرکز خود را بر روی کنترل و مقابله با ویروس کرونا بگذارند.
سايت ويرا -جواد قیصریان فرد - کارشناس مسائل پتروشیمی -دولت دوازدهم با حضور مهندس قاسم سلیمانی دشتکی در راس مدیریت استان ایلام با اتكا به موهبت الهی برخورداری استان از منابع عظیم هیدروکربوری برنامه سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و ایجاد تاسیسات و مجتمع های پالایشگاهی گازی و نفتی و در مراحل بعد ایجاد و توسعه صنایع بالادست و صنایع پایین دستی پتروشیمی را به عنوان ریلی جدید برای تحریك و راهبری توسعه ایلام از‌‌ همان ابتدای فعالیت مورد اتمام و توجه خود قرار داده است این مدیرکهنه کار و سخت کوش با تلاقی تجربه و تخصص با دیپلماسی درونی و سازماندهی و همنوا کردن همه نیروها در جهت مطالبه فرصت های از دست رفته توسعه ایلام و مطالبه طرح و اعتبار برای بهره برداری از قابلیت های مشهود و مستتر استان در نشست‌های و رایزنی های متعدد با مقامات عالی اقتصادی وسیاسی کشوری و سرمایه گذاران بخش خصولتی و خصوصی، ظرفیت جدیدی را در استان بازتعریف نموده وتمامی مساعی خود را در مسیر توسعه و پیشرفت استان و بالفعل سازی ظرفیت های کم نظیر موجود در آن بکار بسته است و تا همین جای مقدماتی كار نیز با اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی را در حوزه  نفت، گاز و پتروشیمی بسیاری از كارشناسان را به تغییر محتوایی و عمقی در روال توسعه این استان امیدوار كرده است. از جمله برنامه ها و اقدامات مهم دولت دوازدهم در حوزه اكتشاف، انتقال، پالایش، فراوری منابع نفت، گاز و بهره‌برداری از چاه‌های نفتی و گازی استان، خصوصا میادین مشترک نفت و گاز، احداث پالایشگاه گاز و مجتمع پتروشیمی و احداث پتروشیمی و صنایع پایین دست و ... در استان ایلام صورت گرفته یادر دستور کار خود قرار داده است می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
در سال 98 با پیگیری مداوم و حمایت بی دریغ استاندار محترم، نمایندگان و سایر مسئولین استان واحد شیرین سازی پتروشیمی ایلام به بهره برداری رسید و واحد الفین مجتمع پتروشیمی ایلام موسوم به الفین سیزدهم به عنوان تنها واحد الفین در غرب کشور  در آستانه (اوایل سال 99) راه اندازی می باشد. افتتاح این طرح باعث اشتغال زایی پایدار 700 نیروی متخصص با اولویت نیروهای بومی به طور مستقیم را فراهم کرده است و شرایط ایجاد حداقل 3000 شغل مولد غیر مستقیم از طریق توسعه صنایع تکمیلی پلی اتیلنی و صنایع پشتیبان پتروشیمی را فراهم خواهد کرد.
مجتمع پتروشیمی دهلران موسوم به الفین هفدهم یکی دیگر از مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرای استان ایلام است که عملیات اجرایی آن در سال 88 در زمینی به وسعت 200 هکتار در شهرستان دهلران آغاز شد. اما به دلیل عدم تامین مالی از سوی سرمایه گذار عملا" تا سال 96 فعالیت چندانی جز اخذ مجوز ها و تعیین و تسطیح زمین صور نگرفته بود اما با توجه به پیگیری های مستمر استاندار محترم و نمایندگان  استان و تعویض سرمایه گذار و جایگزینی صندوق بازنشستگی نفت بعنوان سرمایه گذار جدید، 600 میلیون یورو تسهیلات تصویب شد و روند اجرای پروژه مذکور شتاب بیشتری به خود گرفت. 
با پیگیری های مستمر استاندار محترم و حمایت بی دریغ نمایندگان استان ۵۰۰ میلیون یورو تسهیلات به ان جی ال دهلران جهت اجرای و تکمیل پروژه مذکور از سوی صندوق بازنشستگی وزارت نفت اختصاص یافته است. از مهمترین مزایای اجرای این طرح جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه میادین نفتی، حفظ محیط زیست، تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی دهلران و تولید ارزش افزوده، تامین گاز مورد نیاز جهت تزریق به چاه های منطقه و افزایش طول عمر آنها می باشد. اجرای این پروژه که در حال حاضر نزدیک به 40 درصد پیشرفت دارد به لحاظ اشتغالزایی نیز از اهمیت بسیار بالایی در منطقه برخوردار است بطوریکه در اوج عملیات اجرایی کار این تعداد نزدیک به 2 هزار نفر در بخش‌های ساخت، اجرا و تکمیل پروژه خواهد رسید و در دوران بهره‌برداری و تولید کارخانه به حدود 350 نفر نیروی مستقیم در بخش های بهره برداری و تعمیرات مشغول به فعالیت خواهند بود.
یک دیگر از اقدامات بسیار مهم دولت تدبیر و امید تصویب احداث فاز دوم پالایشگاه در هیات مدیره وزارت نفت و شرکت ملی گاز می باشد که با پیگیری های و رایزنی های صورت گرفته توسط استاندار پرتلاش و نمایندگان محترم استان عضو کمسیون انرژی با وزیر محترم نفت و سایر مسئولین ذیربط، ضمن تامین اعتبار لازم، عملیات حفر 5 حلقه جدید در میدان گازی تنگ بیجار به منظور تامین خوراک پالایشگاه گاز توسط شرکت ملی نفت آغاز شده است و همینطور شرکت ملی گاز را مجاب به افزایش ظرفیت شیرین سازی خود و احداث فاز دوم پالایشگاه با ظرفیت فراورش 4/3 ميليون متر مكعب گاز ترش شد. افزایش ظرفیت تولید گاز با احداث فاز دوم پالایشگاه ضمن كمك موثر به تثبيت جريان گاز غرب كشور و جلوگيري از افت فشار گاز در استانهای غربی در فصول سرد سال مشکل مجتمع پتروشیمی ایلام در خصوص تحویل خوراک به میزان طراحی و ظرفیت اسمی خود مرتفع نمود.
پیگیری آغاز فاز اجرایی طرح توسعه ای واحد پلی پروپیلن با ظرفیت 150 هزارتن به منظور تکمیل زنجیره پروپیلن با سرمایه گذاری ارزی و ریالی هلدینگ خلیح فارس معادل ۱۲ هزار میلیارد ریال به پروژهpp پتروشیمی ایلام یکی از اقدامات درخشان دولیت تدبیر امید می باشد احداث این واحد می تواند علاوه بر اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده با توجه به کاربردهای متعدد و متنوع و فراهم نمودنزمینه لازم برای تکمیل حلقه های مفقوده صنایع بیشمار وابسته و توسعه طرح های میان دستی و پایین دستی مرتبط می تواند نقطه عطفی در رونق صنایع پایین دست استان باشد.
 انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان برنامه‌وبودجه کشور، بانک‌های ملی، سپه، رفاه کارگران، ملت، پارسیان و استانداری ایلام برای تأمین تسهیلات 700 میلیون یورویی و مشارکت دراجرای فاز اول پتروشیمی مهران گام مهمی جهت اجرایی نمودن فاز عملیاتی پروژه مذکور بود که با تلاش و پیگیری های استاندار محترم به نتیجه رسید. 
صدور موافقت نامه از سوی وزارت نفت جهت احداث پتروشیمی هلیلان جهت تولید سالانه 200 هزار تن پلی اتیلن سنگین با سرمایه گذاری اولیه ۱۰۰ میلیون یورو در زمینی به مساحت 100 هکتار در منطقه هلیلان یکی دیگر از اقدامات ارزشمند دولت تدبیر امید است که با پیگیری های نمایندگان محترم مجلس و استاندار  نهایی شد. اجرای این طرح ضمن محرومیت زدایی، حل معضل بیکاری در آن منطقه باعث رونق اقتصادی در استان نیز خواهد شد.
همچنین رایزنی متعددی از سوی استاندار محترم و نمایندگان استان با سرمایه گذاران مختلف همچون ایدرو، امیدرو و صندوق توسعه ملی جهت اجرای پروژه پتروشیمی دره شهر صورت گرفته که بزودی ضمن مشخص شدن سرمایه گذار، فاز عملیاتی شدن پروژه مذکور شروع خواهد گردید.
همچنین از جمله اقدامات و برنامه های در دست اجرای دولت دوازدهم در حوزه اکتشاف و صیانت از میادن نفتی می توان به آغاز عملیات اجرایی پروژه مهم طرح نگه داشت میادین نفتی پایدار غرب و آبان با سرمایه بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی یک هزار نفر، اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه میادین نفتی استان در شورای عالی اقتصاد ، توسعه میدان نفتی آذر با تولید 65 هزار بشکه در روز و با 20 درصد پیشرفت فیزیکی، توسعه میدان نفتی چنگوله، تقویت چاه های گاز استان با اعتبار ۱۳۰ میلیون یورو و ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، حفر 5 حلقه چاه در میدان گازی تنگ بیجار و بهره‌برداری از میادین مشترک نفت و گاز بین ایران و عراق، اجرای پروژه‌ لرزه‌نگاری ایوان و چرداول توسط شرکت دانا کار با اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال واشتغالزایی حدود3۰۰ نفر و ... اشاره نمود.
احداث شهرک‌های تخصصی حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در  مهران و دهلران با توجه به قابلیت های این دو شهرستان یکی دیگر از برنامه های مهم در دست اقدام دولت دوازدهم می باشد که موجب افزایش راندمان خدمات دهی به شرکت‌ها و استفاده از امکانات مشاوره‌ای متخصصان شهرک‌های صنعتی برای شرکت‌ها شده است و رونق تولید، توزیع و بازاریابی و صادرات را برای تولید کنندگان و سازندگان در استان ایلام فراهم می‌کند.
در حوزه منابع انسانی علیرغم اینکه استاندار محترم غیربومی می باشند اما ایشان بیش از هر مسئول و نماینده ایلامی پیگیر ارتقای نفرات توانمند و شایسته بومی جهت تصدی سمت های بالای مدیریتی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم و نخبگان بودند و آمار انتصاب نفرات بومی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی استان در زمان تصدی  سلیمانی دشتکی خود گویای این قضیه می باشد.  
رشد چشمگیر 200 درصد استان در حوزه سرمایه گذاری براساس آمارهای ملی در صنایع بخصوص در حوزه بهره برداری و توسعه منابع نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع پایین دستی پتروشیمی، علیرغم شدیدترین تحریمهای ظالمانه اقتصادی، قرار گرفتن نام استان ایلام در بین هفت استان کشور با بیشترین رشد سرمایه گذاری و پیشی گرفتن از استانهای مهمی همچون همدان، اردبیل ،کرمان و آذربایجان غربی نتیجه کار جمعی، همراهی، هماهنگی و تلاش نمایندگان محترم، مسئولین استان و در راس آن استاندار با تجربه، جسور و پرتلاش می باشد و یقینا سرمایه گذاریهای بی سابقه صورت گرفته  در این مدت و اقدامات انجام شده در صنایع نفت، گاز و پتروشمی استان نوید بخش جشم انداز مطلوب برای صنعت و اقتصاد، آینده ای رو به رشد در بالفعل سازی پتانسیل های موجود در استان و شتاب گیری روند توسعه استان خواهد بود است انشاالله نتایج مثبت و پربار آن در اینده ای نزدیک در قالب راه اندازی کسب وکارهای متعدد و تاثیر مستقیم بر روند اشتغالزایی و رشد اقتصادی در این دیار محروم ظهور و بروز خواهد کرد. 
 
 
 
 
سایت خبری ویرا - بدون تردید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در محافل عمومی و خانواده‌های ایلامی مطرح می‌باشد ویروس کروناست.
 
سایت ویرا-فرج‌اله صيدمحمدي-می‌توانیم فردا صبح بدون تفکر،اندیشه و تعقل در سرنوشت خود به اولین صندوق اخذ رای نزدیک محل سکونت خویش مراجعه کنیم و "رای ایلیاتی" را در صندوق انداخته و به سرعت به منزل بازگردیم و ظهر به دامان طبیعت ایل مراجعه کنیم.


دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ضمن تبریک دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی و در حاشیه بازدید مهندس بیانی مدیرکل اداره مهندسی مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عملکرد این اداره کل اشاره کرد و گفت: روزانه 20 هکتار نهال کاری در راستای مقابله با فرسایش خاک و مبارزه با آلودگی هوا در مناطق مختلف مهران انجام می شود

 
سايت ويرا - عمران خودآموز- یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی به روزهای پایانی خود می‌رسد که قاطبه دلسوزان و صاحب‌نظران کشور به اندازه کافی بر اهمیت انتخابات و ضرورت جلب اعتماد مردم تاکید کرده‌ و رییس جمهور محترم نیز به عنوان مجری قانون اساسی نسبت به عواقب ردصلاحیت داوطلبان و خدشه در اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی مردم هشدار و اخطار داده‌اند و در عین حال از مردم برای شرکت در انتخابات - علی‌رغم گله‌مندی‌ها و نارضایتی‌ها- دعوت کرده‌اند.
 
✍سایت خبری ویرا - انتخابات مجلس در دوره یازدهم یکی از سخت‌ترین و برف‌گیر‌ترین گردنه‌های عبور نظام دموکراسی کشور ایران است و تا زمان نگارش این یادداشت اولین بازخوردی که از مطرح‌نمودن مبحث انتخابات مجلس در دوم اسفند دریافت می‌شود یاس و ناامیدی و عدم رغبت برای حضور پای صندوق‌های رای است.
 
✍سایت ویرا - ائمه‌ی جمعه همانند خبرنگاران و صاحبان قلم و اندیشه نقش مهم و تاثیرگذاری در شکل‌گیری و بازگشت اعتماد عمومی از دست رفته در جامعه بر عهده دارند و جایز نیست جایگاه این دو تضعیف شود اما نقد دو سویه و اندیشه‌ورز می‌تواند چراغ راهی برای بهبود شرایط و حفظ سرمایه‌های اجتماعی تحت عنوان امام جمعه و خبرنگار باشد.

تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group