پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

شنبه 21 تير 1399 | Saturday 11 July 2020
 
✍سایت خبری ویرا-"در بند دال ماده ۴۶ منشور حقوق شهروندی با عنوان حق تجمع و راهپیمایی امده است:حق شهروندان است که آزادانه با رعایت قانون نسبت به تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها و شرکت در آن اقدام کنند و از بی‌طرفی دستگاه‌های مسئول و حفاظت از امنیت اجتماعات برخوردار شوند."
🔹" ماده ۲۸ از بند (ج) با عنوان حق آزادی اندیشه و بیان:شهروندان از حق نقد، ابراز نارضایتی دعوت به خیر، نصیحت در مورد حکومت و نهادهای عمومی برخوردار هستند. دولت موظف به ترویج و گسترش فرهنگ انتقادپذیری، تحمل و مداراست."
🔹"بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است."
🔹بر همین پایه و مبنا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید که مورد تاکید قرار گرفت منشور حقوق شهروندی بود که در ۱۲۰ ماده به امضای رئیس جمهور رسید.
🔹نقطه‌ی امید بسیاری از افرادی که به دکتر روحانی و تدبیر و امید رای دادند همین سند حقوق شهروندی بود که صرفاً روی کاغذ باقی ماند.
🔹دغدغه‌ مردم این بود که سهمیه‌بندی بنزین فاقد پیوست کارشناسی در زمان‌ و شیوه‌ی اجرا بود و کمر مردم که زیر بار تورم و گرانی خم و شکسته شده بود تحمل این فشار مضاعف را نداشت و اعتراضات مدنی بر اساس حق شهروندی شکل گرفت و به احتمال فراوان یکی از دلایل کندی روند افزایش جمعیت در کشور را نیز باید در کمر مردم جُست!
🔹در دو سال گذشته در نبود نظارت جامع سازمان بازرگانی که به اشتباه تصمیم گیران در وزارت صمت تجمیع شد آب معدنی نیم لیتری ۱۵۰۰ تومان قیمت خورد. چرا باید یک لیتر بنزین هزار تومان باشد!؟
🔹 جناب رئیس جمهور لطفاً نقش احزاب، رسانه و سندیکاهای کشور در این سهمیه‌بندی و کمک به نهادهای امنیتی برای مدیریت تجمعات را بیان نمایند که آیا رسانه‌ها نمی‌توانستند تاثیری در کنترل اعتراضات داشته‌ باشند؟
🔹آیا دولت و سران سه قوه و بویژه فراقانونی‌ها با خود می‌اندیشند رکن چهارم دموکراسی؛ سیاهی لشکر دولت و کشور است تا در شرایط حساس کشور صدای مردم شنیده نشود و اعتراض شهروندی منعکس نشود و در صورت انتشار با برخود قهری و اهرم فشار و تهدید اقدام به حذف اخبار نمایند!
🔹جسم رسانه‌هایی که در چهارچوب قوانین مطبوعات فعالیت می‌کنند از هر تاریخی یک زخم دارد و سینه‌ی رسانه‌ای‌ها تاریخ پرفراز و نشیبی از سکوت، تهدید و تردید است.
🔹زمانی که برای شکایت و تعطیلی رسانه‌ها کف زدید مردم در کف خیابان اعتراض می‌کنند.
🔹 از مهم‌ترین موضوعاتی که ساده از کنار آن گذشتید این بود که اعتراضات به سهمیه‌بندی بنزین توسط اقشار متوسط و فقیر جامعه و بدون مشخص بودن لیدر  برگزار شد و این تجمعات در نوع خود خطرناک‌ترین نوع اعتراض هستند.
🔹چرا باید به شعور مردم توهین شود؟ آیا شهروندان معترض تحت تاثیر ایادی بیگانه گرد هم آمدند؟ مگر همین مردم دست بعثی‌ها را از خاک کشور کوتاه نکردند؟تا کی ناملایمات داخلی را مدام بر گردن بیگانگان می‌اندازید.!
🔹چرا به اعتراضات مدنی‌ مردم از صدر تا این تاریخ وقعی نهاده نشده است؟
🔹مگر نه این است که به زعم روانشناسان خشونت اجتماعی در پی سرکوب‌های متعدد خواسته‌های فردی و اجتماعی  و در گذر زمان شکل می‌‌گیرد؟!
🔹چرا تجمعات مسالمت‌آمیز مردم در ایلام که حتی به یک تابلو راهنمایی و رانندگی جسارت نشد را به عنوان یک الگو از اعتراضات مدنی به رسمیت نشناختید؟ چرا اعتراض منتقدمحورانه مردم با تدوین سازوکار قانونی همانند مراسمات آیینی و رسمی کشور که تحت حمایت و تدابیر امنیتی برپا می‌شوند، در یک مکان عمومی برگزار و محافظت نمی‌شود؟
🔹صف تخریبگران از صف مردم جدا و محکوم است اما آیا غَلیانات درونی جوانان بیکار و معترض و فرزندان شهیدی که در کف خیابان مطالبه‌گری کردند و خواسته‌های بحق خود را فریاد زدند به درستی مدیریت شد؟
🔹آقای رئیس جمهور چرا با مردم سخن نمی‌گویید و در اواسط دوره چهار ساله‌ی دوم موانع توسعه‌ی کشور را بیان نمی‌کنید و چرا هر از گاهی صرفاً با انداختن توپ به زمین دیگر قوا خود را تبرئه می‌کنید.!
🔹چگونه بخوبی در چهار ساله‌ی نخست ریاست جمهوری‌تان قیمت تمام اجناس را در حد معمول ثابت و با افزایش حداقلی قیمت مدیریت کردید؟در دی ماه ۹۶ چه اتفاقی رخ داد که دو سال است تورم لجام گسیخته ایران را در مسیر کنونی ونزوئلا و آلمان جنگ جهانی دوم هدایت نموده است!.
🔹دموکراسی کشورمان نیز که بر مبنای نه جنگ و نه مذاکره در شرایط تحریم بنا شده است و فقط خداوند و رجوع همه‌ی شهروندان و مسئولین به قانون می‌تواند ناجی کشور بزرگ ایران باشد‌.
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group