پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

يكشنبه 11 خرداد 1399 | Sunday 31 May 2020
 
✍سایت خبری ویرا - انتخابات مجلس در دوره یازدهم یکی از سخت‌ترین و برف‌گیر‌ترین گردنه‌های عبور نظام دموکراسی کشور ایران است و تا زمان نگارش این یادداشت اولین بازخوردی که از مطرح‌نمودن مبحث انتخابات مجلس در دوم اسفند دریافت می‌شود یاس و ناامیدی و عدم رغبت برای حضور پای صندوق‌های رای است.
🔹اما با اینحال مردم ایران در غیرقابل پیش‌بینی‌ترین بودن دو قدم جلوتر از 'ال‌نینو' و دیگر ساکنین کره‌ خاکی هستند و بسیاری از مردم به صورت آنی تصمیم می‌گیرند و نخبگان،گفتمان و دموکراسی را غافلگیر می‌کنند.
🔹شاید با خود اندیشیده باشید که تشییع جنازه شهید سپهبد سلیمانی آبی بر آتش تورم،گرانی، جنجال‌ها، اعتراضات و اختلاف‌نظرها بود و بهترین فرصت برای هم‌گرایی و آشتی ملی و پای صندوق رفتن ملت بود اما سقوط هواپیمای اکراینی هم‌چون بادی بر خاکستر آتش دوگانگی در کشور دمید و بار دیگر سرها را در گریبان فرو برد و زخم دوباره تورم و گرانی و البته دروغ بزرگ را تازه کرد.
🔹می‌توانیم در این یادداشت دروغ بگوییم که مردم ما همواره در بزنگاه‌های حساس پشت کشور و حاکمیت ایستاده‌اند و دوم اسفند مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان خارجی و داخلی خواهند زد اما باید به صراحت گفت اسفند ۹۸ ازمون سختی برای حاکمیت است و چنانچه وضعیت به این ترتیب پیش برود مشارکت حداقلی در انتخابات مجلس را شاهد خواهیم بود.
🔹در خصوص مشارکت یا عدم مشارکت مردم در انتخابات اظهارنظرهای متفاوتی مطرح می‌شود اما نگاه توام با خوف و رجا  لابلای اظهارات نخبگان، چهره‌های سیاسی ورسانه‌های کشور موج می‌زند و برخی دیگر معتقدند که استان‌هایی مثل ایلام که بافت قبیله‌گرایی مقدم بر نگاه تحزب است مشارکت بالای ۶۰ درصد خواهد بود.
چند فرضیه مطرح است:
 
🔹۱-برخی از نخبگان وجریانات سیاسی معتقدند در تایید صلاحیت نامزدهای مجلس این شورای نگهبان است که در راس امور می‌باشد و گاز انبری چهره‌های سرشناس از جریان سیاسی اصلاح‌طلب را رد صلاحیت نموده است و تکلیف از گردن انها ساقط شده و در انتخابات مهندسی‌شده مشارکت نمی‌کنند.
آنها می‌گویند مملکت و انتخابات یک‌طرفه را دودستی تقدیم هیات‌های نظارت بر انتخابات در استان‌ها و شورای نگهبان نموده‌اند.
🔹۲-برخی می‌گویند بایستی نامزدها به صورت مدنی و قانونی به رد صلاحیت خود اعتراض کنند و شورای نگهبان را از اسب یکه‌تازی و تاخت و تاز بر پیکر نحیف مشارکت پایین بکشند و همین یک اصل از دموکراسی(ان هم به صورت حداقل نیمه‌جان) باقی بماند تا در نهایت گزینه‌های مد نظر یا تایید شوند یا در بین گزینه‌های موجود بین بد و بدتر انتخاب کنند.
🔹۳-تعدادی می‌گویند چه فرقی می‌کند که چه کسی به مجلس برود ؟! مگر نمایندگان کنونی و ادوار چه گلی بر سر توسعه استان و نظارت بر اجرای قانون و قانون‌گذاری زده‌اند که نمایندگان مجلس در دوره بعد که قالیباف ریاستش را انتظار می‌کشد، خواهند زد.
آنها می‌گویند انتخابات روز جمعه است و هوا بهاری است ترجیح می‌دهند وقت خود را در کنار خانواده و در دامان طبیعت سپری نمایند.
🔹۴-گروه دیگری معتقدتد که انتخابات در ادوار گذشته شرایط بدتر از این را نیز سپری نموده است و مردم قطعا اجازه نخواهند داد که افراد دیگری برای سرنوشت آنها تصمیم بگیرند و با حضور پرشور خود پای صندوق‌های رای یک بار دیگر در تعیین سرنوشت خود، کشور و مجلس سهیم خواهند شد.
🔹۵-برخی نیز می‌گویند در این انتخابات و هیچ انتخاباتی شرکت نکرده‌اند و اصلا اخبار انتخابات و ایران را هم دنبال نمی‌کنند.
برخی نیز دارای رای خاکستری هستند و روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی نماینده‌ی احتمالی را شناسایی و به او رای می‌دهند.
🔸در انتخابات گذشته همواره تکلیف بر گرده‌ی مردم با این تئوری(اکنون کشور در شرایط حساسی است) نهاده می‌شد اما در این انتخابات ، این دولت و حاکمیت و مسئولین محترم شورای نگهبان هستند که تکلیف بر گردن آنها نهاده شده است که با هوشیاری، بصیرت ، سعه‌ی صدر و میهن‌دوستی روزنه‌های امید مردم را بیش از این مسدود نکنند‌. 
🔹 این مسئولین هستند که بسیار دوست دارند که برگه‌ی رای کمتری چاپ شود تا هزینه‌ی کمتری به کشور تحمیل شود اما هر برگ رای کمتری که در صندوق‌های رای ریخته شود مرگ تدریجی دموکراسی، جریانات سیاسی و انتخابات در این کشور را رقم خواهد زد و انتخابات پیش رو بیشتر و پیشتر از مردم این مسئولین هستند که کشور را باید در بزنگاه مهم انتخابات سلامت عبور دهند.
🔹جان کلام اینکه هم شورای نگهبان بدون استناد به مدارک و مستندات و صرفا با استدلال ذهنی ضد نظام افراد را رد صلاحیت ننماید و با تایید چهره‌های جناح دیگر اجازه دهد هر دو طیف در انتخابات شرکت نمایند و هم جریانات سیاسی بویژه اصلاح‌طلبان از تلاش برای رسیدن به کاندیدای مورد نظر دست برندارند.
🔹نشان دهیم که ما با دموکراسی قهر هستیم یا مسئولین!
@weerair
 
 
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group