پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020

🔹سایت خبری ویرا _ پزشکی قانونی ایلام به ویرا گفت: علت مرگ زوج ساکن سرابله مسمومیت با قرص فسفید آلومینیوم (قرص برنج ) بوده است.

🔹فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج خاکستری رنگ ۳ گرمی با بوی بسیار بد شبیه بوی ماهی گندیده است که برای جلوگیری از آفت‌زدگی برنج، حبوبات و آرد و ... استفاده می‌شود.

🔹قرص برنج یکی از خطرناک‌ترین سمومی است که باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، نارسایی قلبی و تشنج و کما و در نهایت مرگ انسان خواهد شد.

🔹خودکشی با قرص برنج طبق نظر پزشکان از دردناک‌ترین انواع خودکشی است و بر خلاف این تفکر غلط که خودکشی با قرص برنج جزء سریع‌ترین و راحت‌ترین خودکشی‌هاست این ماده‌ی سمی پس از چند ساعت سیستم گوارش فرد را نابود می‌کند و به تدریج مرگ رقم می‌خورد و ابراز ندامت فرد خودکش هیچ سودی نخواهد داشت.

🔹اما در دسترس بودن یا نبودن قرص برنج صورت مسئله را پاک نمی‌کند چون بلوط‌ها روزی چوبه‌‌ی دار شدند و اسلحه‌های شکاری نیز مغز و قلب جوانان را خودخواسته هدف قرار دادند و هر روز غروب آتش در انتظار دخترکان جوان است و این قصه‌ی پر غصه‌ی معضل و بحران خودکشی در ایلام است.

🔻گزارش میدانی ویرا

🔹 برای بررسی شنیده‌ها به این شهر وارد شده و در مراسم ترحیم آن جوان‌مرگان کافیست به چهره‌ی غم‌زده ، تکیده و خمیده‌ی پدران آنها نگاه کرد.

🔹 دو دلیل برای این خودکشی در سطح فضای مجازی منتشر شد که برای بررسی صحت و سقم آنها ناچار می‌شوم به نزدیک‌ترین اعضای خانواده این زوج مراجعه کنم.

🔹گفته شده بود' فقر 'عامل اصلی این خودکشی بوده است و یکی از فامیل‌ها‌ی خانواده گفت: پسر این خانواده بیش‌فعال بوده و از بیماری دیابت نوع یک رنج می‌برده و هزینه‌ی تزریق انسولین آنها بالا بوده است و عامل فقر مادر خانواده را به یک بن‌بست می‌کشاند.

🔹 آیا فقر به تنهایی عامل پایان زندگی زوج سرابله است؟ خیر. مادر و پدر خانواده برای ثبت نام فرزندشان به یکی از مدارس شهر مراجعه می‌نمایند و مدیران مدرسه پس از تست‌های اولیه به والدین وی می‌گویند که فرزند شما باید در مدرسه استثنایی ثبت نام کند.! به مادر شوک بزرگی وارد می‌شود که نخیر فرزندم هیچ مشکلی ندارد.! 🔹مادر ناامید می‌شود و آخرین بار به منزل خود مراجعه و یک عدد قرص برنج را مصرف نموده و دیدار آخری با فرزندان خود داشته است تا به سرعت حال وی به وخامت می‌رود و به بیمارستان مصطفی خمینی ایلام اعزام می‌شود.!

🔹پدر خانواده نیز پس از انکه همسرش دو روز در بیمارستان بستری شده و روی کارتن جلوی اتاق مراقب‌های ویژه اوتراق نموده است در نهایت از پزشک معالج می‌پرسد ایا همسرم زنده می ماند که با جواب "مرگ" مواجه می‌شود و او نیز یک عدد قرص برنج مصرف می‌کندو هر دو همزمان دیروز دفن شدند.!

🔻و اما طرح چند سوال

🔹آیا مدرسه‌ای که به والدین دانش اموز اعلام می‌کند فرزند شما باید در مدرسه استثنایی ثبت نام نماید مقصر است؟

🔹 قرص برنج مثل نقل و نبات در مراکز عرضه‌ی سموم کشاورزی در سرابله موجود است.! چرا در سطح کشور عطاری‌ها و فروشگاه‌ها به عرضه‌ی قرص مرگ می‌پردازند؟مگر سال ۹۲ فروش این قرص ممنوع نشد؟

🔻در تماس تلفنی ویرا با یکی از فروشندگان مشخص می‌شود:

قرص برنج در سرابله در یک بسته‌ی ۱۰ عددی به مبلغ ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و شخص فروشنده نمی داند که فروش این قرص چگونه دو روز پیش جان یک زوج را گرفت؟

جهاد کشاورزی استان به عنوان متولی ارائه‌ی سموم کشاورزی و عدم نظارت بر آنها توضیح دهد.

🔹وقتی مدیر کل امور اجتماعی استانداری حتی مدرک تخصصی در زمینه‌ی علوم اجتماعی ندارد چگونه می‌تواند در زمینه‌ی کاهش آسیب‌های اجتماعی در ایلام فعالیت نماید؟

🔹چند طرح و پروژه‌ی تحقیقاتی توسط جامعه‌شناسان پر تعداد استان تهیه و توسط استانداری و بهزیستی حمایت و اجرا و منجر به نتیجه شده است؟

🔹چرا بیمارستان مصطفی خمینی ایلام در حالی که زوجه‌ی این مرد در مراحل پایانی زندگی است یک مشاور یا روان‌شناس را قبل از اعلام مرگ همسر معرفی نکرد؟

🔹چرا کانال‌ها و گروه‌های مجازی در عین بد اخلاقی اقدام به انتشار اسامی و تصاویر این زوج و همچنین تصاویر فرزندان آنها می‌نمایند؟

🔹چرا دیابت جزء بیماران خاص در کشور محسوب نمی‌شود چرا یک خانواده‌ای که دارای فرزند بیمار می‌باشد از هیچ گونه حمایت رایگانی برخوردار نمی‌شود؟ فرزند ۷ ساله‌ای که مبتلا به دیابت نوع ۱ می‌باشد و باید مستمر انسولین تزریق نماید اکنون چگونه به زندگی خود بدون والدین ادامه دهد؟

🔹چرا مسئولین در استان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی که مادر همه‌ی آنها بیکاری و مشکلات فرهنگی اجتماعی است چاره‌اندیشی ریشه‌ای نمی‌کنند. چرا آستانه‌ی تحمل مردم تا این حد پایین است؟ چرا فقر معنوی در کشور موج می‌زند؟

و چندین سوال بی‌پاسخ دیگر...

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group