پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020

🔹محمد نعمتی- سایت ویرا- مناظره ی سه شنبه شب دکتر جلال میرزایی نماینده ی اصلاح طلب استان ایلام در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید با حجت الاسلام  حمید رسایی نماینده ی اصولگرای ادوار گذشته‌ی مجلس شورای اسلامی با موضوع موافقت و مخالفت با لایحه ی FATF با میزبانی دانشگاه ایلام در فضایی دانشجویی برگزار شد

🔹 اگر از حواشی قبل از اجرای این مناظره همچون اعلام آمادگی و انصراف سلام امینی و چرایی این اعلام و انصراف بگذریم اجرای مناظره‌ی فوق بیش از آنکه به بررسی خوب یا بد بودن لایحه ی FATF و مزایا یا معایب آن پرداخته باشد اسیر حواشی سیاست زدگی جامعه‌ی امروز ما شد که تصویری از آن در سیمای این مناظره به وضوح قابل مشاهده است . 

🔹متاسفانه تقابل چپ و راست یا اصلاح طلب و اصولگرا به تقابل سیاه و سفید یا سفید و سیاه تبدیل گشته است . قشر عظیمی از جامعه‌ی امروز ما که شوربختانه  دانشجویان و روشنفکران را نیز در خود جای داده است بیش از آنکه به دنبال تجزیه و تحلیل یک سخن یا موضوع مورد بحث باشند و دلائل منطقی و استدلالهای آنرا جویا شوند چشمانشان به گوینده ی سخن و جایگاه سیاسی او دوخته شده است .

🔹 این جماعت شیفته‌ی احزاب و محو شده در سایه‌ی دیگران بیش از آنکه با عقل ، منطق و دانش خود مسائل را تجزیه و تحلیل کنند تنها نظاره گر گوینده‌ی سخن و جایگاه سیاسی او هستند  .

🔹اگر این سخن از زبان جلال میرزایی گفته شود عده ای بدون بررسی کامل با آن موافق و عده ای بدون استدلال کافی با آن مخالف می شوند و باز تکرار این ادعا در مورد حجت الاسلام رسایی نیز صادق است . 

🔹اگر جلال میرزایی از حذف منتقد سخن بگوید برای او کف و سوت می زنند و تحسینش می کنند واگر  حمید رسایی همین سخن را بگوید همان جماعت کف و سوت زن ، به صُلابه اش می کشند .

🔹 اگر حمید رسایی در مثال خویش بقال سرکوچه را تمسخر کند عده ای ماله کش ، سخن او را تطهیر می کنند واگر جلال میرزایی همین مثال را بگوید این بار ماله کشان او را به چوبه ی دار می دهند .  تقابل سیاه و سفید یا سفید و سیاه آفت امروز جامعه ی ما شده است .

 🔹هیچ کس حاضر نیست بخاطر دفاع از حقیقت منافع خویش را نادیده گرفته و تحلیل هر سخن را ورای جایگاه سیاسی گوینده ی آن تحلیل نماید و اگر سخن نادرستی بود آنرا به بوته ی نقد بسپارد . 

🔹اگر واقع نگر باشیم و حقیقت را از دریچه‌ی تنگ و مبهم سیاست نظاره گر نباشیم آن وقت یقین داریم که سخن جلال میرزایی در تهدید به حذف رقبا و منتقدان خویش همانقدر نادرست است که حمید رسایی که دچار خودشیفتگی مفرط شده است بقال سر کوچه را که یکی از ارکان جامعه و یکی از چهل ستون اقتصاد این کشور است را به باد تمسخر می گیرد و دانش او را مسخره می نماید .

🔹 مصیبت آنجاست که عده ای روشنفکرنما که خود را همه چیز دان و ژورنالیست می خوانند با ماله های خوساخته ، به ماست مالی و ماله کشی اشتباهات دیگران می پردازند و قلم مقدس خویش را که باید در مسیر تعالی جامعه بکار گیرند برای توجیه رفتارها و سخنان اشتباه دیگران آلوده می کنند .

 🔹مناظره‌ی جلال و حمید نشان داد که ما هنوز اسیر حاشیه ها هستیم و هنوز ذهن ما در پستوی افکار سیاه و سفید به گروگان گرفته شده است .

🔹 با این اوصاف در تاریکخانه ی چنین اذهانی هیچگاه رنگی غیر از سیاه و سفید دیده نخواهد شد یادمان باشد از صفر تا صد و از سفید تا سیاه اعداد و رنگهای دیگری هم وجود دارند . 

🔹پیشنهاد می شود آنانکه قلمی برای نوشتن دارند از ماست مالی کردن اشتباهات دیگران پرهیز کنند و حقیقت را انتشار دهند و واقعیت را نقد کنند  تا جامعه ی ما به سمت حقیقت طلبی و واقعیت گرایی گام بردارد و سوال آخر اینکه موضوع این مناظره بررسی دلائل موافقت یا مخالفت با لایحه ی FATF بود آیا مجریان و مخاطبان این مناظره توانستند به اهداف خود دست یابند و آیا حاضرین در جلسه پس از خروج از سالن مناظره توانستند به تصویر و تعریف روشنی از FATF دست یابند ؟ 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group