پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

يكشنبه 11 خرداد 1399 | Sunday 31 May 2020

✍سایت ویرا-در جهان بزرگ امروز روزنامه‌نگاری قربانی ترور و جنگ و ضرب و شتم و برخورد امنیتی می‌شود و در سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۴۵ خبرنگار در جهان کشته شده‌اند و به این آمار تعداد زخمی‌ها و ضرب و شتم‌ها را اضافه کنید اندازه یک جنگ تمام عیار تلفات انسانی داشته‌اند.

🔹روزنامه‌نگاری یک پدیده‌ی نوظهور نیست که در سطح جوامع جهان سوم با آن رفتار ابتدایی صورت می‌گیرد و چه بسا روزنامه‌نگاری و اطلاع‌رسانی از همان ابتدای خلقت بشر وجود داشته و فقط نحوه و شیوه‌ی انتقال پیام و بیان اخبار متفاوت بوده است.

🔹اوج روزنامه‌نگاری را در قرن اول هجری می‌توان در بیان حقایق نهضت عاشورا و قیام امام حسین(ع) جستجو کرد به گونه‌ای که اربعین حسینی به واسطه‌ی افشاگری ، خطبه‌ها و سخنرانی‌های غرای زینب کبری(س) به یک پدیده‌ی تاریخی و جهانی تبدیل شد و شکوه برگزاری این کنگره‌ی عظیم در مقیاس حج قرار می‌گیرد. 

🔹مرگ "جمال خاشقچی" روزنامه‌نگار ۵۹ ساله‌ی نسبتاً مطرح عربستانی در این ایام که مسائل مهم‌تری مثل برجام، مذاکرات امریکا و کره‌شمالی، معضلات نفتی جهان، تحولات سوریه و.. مطرح بود، به تیتر اول رسانه‌های دنیا تبدیل شد و بدون اغراق امروز جامعه‌ی جهانی در قبال مرگ این روزنامه‌نگار منتقد سعودی سکوت نکرده است.

🔹در عصر موسوم به انفجار اطلاعات ، جهان شیشه‌ای یا دنیای ارتباطات و فناوری امروزه نقش روزنامه‌نگاران به عنوان سردم‌داران مبارزه با فساد ، تبعیض و ناعدالتی یک نقش مهم و اثرگذار است و به گونه‌ای که مرگ خاشقچی سرنوشت دو کشور دوست امریکا و عربستان را می‌تواند تحت‌الشعاع قرار دهد.

🔹در کشور‌های در حال توسعه و حتی توسعه‌یافته نگاه به مقوله‌ی روزنامه‌نگاری یک نگاه توام با ترس و عجز است و همواره روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را مانع دست‌یافتن خود به مطامع شخصی و اهداف غیر قانونی خود می‌دانند.

🔹دنیای بدون وجود خبرنگار و بدون روزنامه‌نگار حتی قابل تصور هم نیست و  در هر گوشه از دنیا که برخی از فسادهای مالی ، اقتصادی و سیاسی خبری می‌شود حتما پای یک خبرنگار افشاگر در میان است.

🔹در کشور ایران اما آزادی رسانه‌ها در چهارچوب قانون مطبوعات لحاظ شده اما برخی فراتر از قانون می‌شوند و قانون وضع می‌کنند و خارج از موازین قانونی بر علیه رسانه‌ها اقدام می‌کنند که  این آسیب جدی است.

🔹فضای امنیتی و برخوردهای ایجابی و حقوقی فراتر از قانون، مطبوعات کشور را در وضعیت مطلوبی قرار نداده است و چنانچه آزادی عمل در چهارچوب حقوق شهروندی و قانون مطبوعات به خبرنگاران راستین داده شود رسانه‌های ضد انقلاب خوراکی در کشور دست و پا نمی‌کنند.

🔹اگر رسانه‌ها‌ی دارای مجوزی در چهارچوب قانون اساسی و دیگر قوانین مطبوعات اقدام به انتشار یک نقد سیاسی با اجتماعی می‌نمایند مخالف نظام نبوده و دوستدار کشور و مدعی اصلاح و بهبود هستند.

🔹روزنامه‌نگارانی که در این چهارچوب و قالب نقد می‌کند درصدد براندازی حاکمیت‌ها نیستند و چه بسا تلاش برای بهبود وضعیت موجود بسیار موجه‌تر از تغییر شرایط است.

🔹دنیای روزنامه‌نگاری در ایران اصلا دنیای مطلوبی نیست و اعمال محدودیت‌های سلیقه‌‌ای در ازادی عمل و بیان عملا راه فساد،رانت، تبعیض و ناعدالتی را بازگذاشته و فسادهای مالی گسترده‌ی بانکی و دولتی و نهادی حاصل همین عدم شفافیت‌ها و عدم پاسخگویی‌ها است.

🔹اقتصاد غیر رقابتی و بیمار کشور به اقتصاد سیاسی و روزنامه‌نگاری نیز سرایت نموده و امروزه فقط شاهد نگارش مطالب و اظهارات غیر قابل پیش‌بینی از سوی برخی از روزنامه‌نگاران هستیم که همانند یک تب فروکش می‌کند و به سردی می‌گراید.

🔹 باید از سرنوشت "جمال خاشقچی" درس بگیریم اما معتقدیم با این همه ناملایمات و برخوردهای ایجابی و امنیتی با رسانه‌ها ، آنها دست از رسالت اصلی خود بر نخواهند داشت و این زبان‌ها و این قلم‌ها یک منافع مشترک دارند و آن نیز منافع ملی است.

🔹و اما نکته‌ی آخر آنکه اگر 'جمال خاشقچی' در سفارت عربستان در ترکیه ترور نمی‌شد و تبعید شده به آمریکا و ستون‌نویس واشنگتن پست نبود امروز هیچ کس مرگ این روزنانه‌نگار را تا این حد مهم نمی دانست و شاید ترامپ فردا به خاطر یک مشت دلار بر خون این روزنامه‌نگار که وحشیانه قطعه‌قطعه شد قلمی از جنس دلار نفتی  بکشد و عربستان به عنوان یک کشور جهان سومی برای اصلاح ساختار اجتماعی و سیاسی خود چندین قدم به عقب برگردد تا جیب امریکا پر و مغز ولیعهد این کشور آسیایی خالی‌تر شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group