پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

يكشنبه 11 خرداد 1399 | Sunday 31 May 2020
 
سایت ویرا- در کنار همه‌ی مسائل ریز و درشتی که در عرصه‌ی مدیریت در استان نهادینه شده، یکی از بدترین نوع مدیریت استفاده از جایگاه افراد ذی‌نفوذ و تاثیرگذار و سران قدرت است و در این ورطه‌ی سهل و ممتنع دست و پا زدن و سفارش برای بقا یکی از آفت‌های مدیران میانی و کل محسوب می‌شود.
🔹در اصول اولیه‌ی مدیریت دخالت در امور داخلی یک سازمان یک امر مذموم و ناپسند شمرده می‌شود و این وضعیت در سپهر مدیریتی استان به کرات تکرار شده و پایانی بر آن متصور نیستیم.
🔹مدیر کل یا رئیس یک سازمان تصمیم می‌گیرد که یکی از معاونین یا مدیران میانی خود را تغییر دهد ولی صندلی چسبناک مدیریت و تشنگی خدمت اجازه هبوط از این عرش سبزرنگ را نمی‌دهد و برای ماندن در سمت خود دست به دامن نماینده‌ی ولی فقیه ، نمایندگان استان در مجلس ، استاندار ایلام ، رسانه‌های استان و ... می‌شود که نشان دهنده‌ی تغییر تمام مرز‌های سفارش است.
🔹باید پرسید که بقا ، ماندن و خدمتی که در لوای سفارش و نقض روال طبیعی و قانونی و اداری و اختیارات مدیران باشد آیا می‌تواند آینده‌ی کاری و سازمانی شخص سفارش شده و دستگاه متبوع را تامین کند؟ 
🔹سرنوشت مدیری که در برزخ بقا و جابجایی مدیر زیرمجموعه‌اش مانده است چه خواهد شد؟ آیا سفارش را بپذیرد و فرد سفارش‌شده را در سمت خود ابقاء کند یا نه سفارش را نپذیرد و از قدرت مدیریتی و جایگاه خود استفاده نماید و شخص سفارش‌شده را برکنار کند؟
🔹عواقب این برزخ بر عهده‌ی کیست؟ مدیر یا رئیس! با دو طیف مواجه خواهد شد گروهی از ذی‌نفوذان و صاحبان قدرت که پشت فرد سفارش‌شده چون کوه ایستاده‌اند و اگر سفارش ‌آنها را نپذیرد با خشم آنها مواجه خواهد شد و اگر سفارش انها را بپذیرد باید سازمان و دیگر مدیران مدعی داخلی را مدیریت نماید که هر کدام سختی‌های خود را دارند.
🔹ساختار و بافت مدیریت در استان نیز به گونه‌ای است که قبیله‌گرایی و تبارخیزی در این استان فرصت شایسته‌سالاری و اختیار و آزادی عمل در تصمیم‌گیری را از مدیران گرفته است و در این بین سفارش برای ماندن در قدرت نیز یک خرده فرهنگ و ناهنجاری اجتماعی و مدیریتی است که آفت مدیران و مسئولین استان شده است.
🔹نماینده‌ی ولی فقیه در استان، استاندار ایلام و نمایندگان استان در مجلس و... باید بدانند که فردی که با تلفن و سفارش آنها در سمت خود ابقاء‌ و یا برکنار می‌شود علی‌رغم تمام توانمندی و شاخصه‌های مدیریت نمی‌تواند فرد مفیدی برای سازمان باشد و این باب مدیریت فشل در استان بایستی هرچه سریعتر برچیده شود تا مدیران با اختیار قانونی و اداری هر کدام از افراد زیر مجموعه را که تشخیص دهند تغییر یا ابقاء نمایند.
🔹سوء‌استفاده‌ی این افراد دارای نفوذ و ارتباط از عناصر و جایگاه‌های قدرت یکی از اهرم‌های افراد ناتوان اداری است که به جای تلاش صادقانه برای خدمت سعی در لابی برای بقا هستند و امیدواریم مسیولین و چهره‌های مذکور با پرهیز از امر مذموم" سفارش" در راستای توجه به منافع سازمانی و اداری دستگاه گام بردارند که یکی از ابتدایی‌ترین اصول در مدیریت سازمان آزادی عمل مدیران است.
🔹البته ناگفته پیداست برخی از مدیران کل ضعیف و ناکارامد نیز در استان ه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group