پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

جمعه 9 خرداد 1399 | Friday 29 May 2020
 
سایت خبری ویرا- جمع کثیری از نمایندگان مجلس طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن مواردی از قانون انتخابات را اصلاح و حضور متوالی یک نماینده در مجلس را برای سه بار ممنوع می‌کند.
🔹هر چند شورای نگهبان تاکنون نظر خود را به صورت رسمی اعلام نکرده است اما اجرای آن می‌تواند مجلس آینده را یک مجلس جوانتر از هر دوره‌ای معرفی کند.
🔹بدین ترتیب علی لاریجانی‌ها و قاضی‌زاده هاشمی‌ها و کریمی قدوسی و پزشکیان و  مطهری نخواهند توانست در انتخابات دوم اسفند ۹۸ اعلام کاندیداتوری نمایند و این امر فرصت مناسبی برای دانشگاهیان و جوانانی است که دغدغه‌ی توسعه‌ی کشور را دارند.
🔹چنانچه به روال سابق پیش رود ریاست مجلس برای علی لاریجانی مادام‌العمر می‌شود و مردم ایران می‌بایست صرفا مستمع خوبی برای سخنان فلسفی جنابشان باشند و تنها آرزوی آنها تغییر ریاست مجلس باشد تا ساختار مجلس!
🔹تحولات بنیادین در ساختار مجلس می‌تواند جوانان نخبه و دانشگاهی را که در سر سودای بهبود وضعیت قانوگذاری و نظارت بر اجرای قانون می‌پرورانند را امیدوار به این مسیر نماید که تغییر ساختار سیاسی کشور را از مجلس به عنوان راس امور باید آغاز کرد.
🔹افکار عمومی معتقد است از آنجا که اداره‌ی امور مجلس سالهاست بر عهده‌ی یک تعداد محدود ، معدود و مشخص است، بایستی با جوانگرایی در دور یازدهم پوست‌اندازی نماید تا فصل دوم شکوفایی کشور و اعتماد به نخبگان و دانشگاهیان با بهار همدلی و شرکت گسترده در انتخابات دوم اسفند ۹۸ همراه باشد.
🔹هر چند معتقدیم مردم ایران یکی از سخت‌ترین دوران اقتصادی و شرایط تورمی را سپری می‌نمایند و بایستی حاکمیت بیشتر از این آستانه‌ی صبر مردم را آزمایش نکند ، اما چنانچه حفظ، بهبود و توسعه‌ی کشور در اختیار نخبگان دانشگاهی و دوستداران نظام و کشور قرار گیرد شاهد حضور پررنگ این قشر آسیب‌پذیر در انتخابات پیش‌رو خواهیم بود.
🔹مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس تنها فرصت حضور برای همان دوستداران قدرت و مدعیان خدمت را فراهم می‌کند و جوانان نخواهند توانست سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند.
🔹دمیدن روح امید در صور افگار مجلس تنها توسط شایستگانی رقم خواهد خورد که نخبگان از آنها خواسته‌اند گام در عرصه‌ی رقابت انتخابات نهند نه آنها که رای مردم را کالایی فرض می‌کنند که با پول و درم قابل خرید و فروش است.
🔹مجلس آتی از آن افرادی باشد که متعهدانه با تخصص لازم گام در این عرصه گذاشته و رای خود را نمی‌فروشند و به دنبال بالا بردن نمره‌ی انضباط خود در مجلس نیستند.
🔹استان ایلام همواره از مسائل قومی قبیله‌ای آسیب دیده است و چه بسا توسعه‌ی استان قربانی همین زورآزمایی‌های قبیله‌ای شده است و وظیفه‌ی نخبگان، رسانه‌ها و دانشگاهیان است که مردم را نسبت به شرکت در انتخابات پیش‌رو و انتخاب افراد تاثیرگذار جامعه و استان ترغیب کنند.
🔹از آنجا که فضای تبلیغاتی و انتخابات برای همه‌ی کاندیداها یکسان نیست و افرادی که از تمکن مالی برخوردار هستند شانس بیشتری دارند ، باید بستری فراهم شود تا پول! کرسی مجلس را تعیین نکند و مردم به قول یک بزرگ "پول این کاندیداها را بگیرند ولی به آنها رای ندهند".
🔹در این مسیر ایده‌آل بایسته است شورای نگهبان نیز در انتخابات پیش‌رو ضمن حفظ مصلحت‌های کشور در گزینش افراد اصلح ، شایسته‌ی و شجاع کشور با نگاه بازتری فضای انتخابات را به سمت شور و شوق انتخابات رهنمون سازد‌.
@

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group