پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

يكشنبه 11 خرداد 1399 | Sunday 31 May 2020
🔹سایت خبری ویرا-  هفته‌ی قوه‌ی قضاییه فرصت مغتنمی برای تبریک به همه‌ی قضات، دادستان‌ها و بازپرس‌ها، کارکنان دادگاه‌ها و دادگستری‌ها،ثبت احول و اسناد، زندان‌ها، پزشکی قانونی وبازرسی و ... است و همچنین برآن شدیم این هفته را با بررسی وضعیت قوه‌ی قضاییه پس از ورود حجت الاسلام رئیسی به کنکاش بنشینیم.
🔹 عملکرد و موضع‌گیری‌های آیت‌الله رئیسی در راس قوه‌ی قضاییه در چند ماه گذشته ذهن روشنگران عرصه‌ی قضا،حقوق و رسانه را به این سمت هدایت نموده است که رئیسی به دنبال کسب محبوبیت و بازگشت به عرصه‌ی اصلی قدرت می‌باشد یا در پی تحول بنیادین در قوه‌ی قضاییه است.؟!
🔹حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری با شعار "تغییر به نفع مردم" وارد رقابت انتخاباتی با حسن روحانی شد که بیش از ۱۵ میلیون نفر از مردم ایران به او رای دادند.
🔹شاید رئیسی نمی‌توانست یک رییس جمهور خوب بشود اما به دلیل تخصص و تجربه‌ در دستگاه قضایی یک رئیس قوه‌ی قضاییه بسیار موفق‌تر خواهد بود و به عنوان اولین رئیس قوه قضاییه که با سالها قضاوت و سمت‌ها و کارنامه‌ی قضایی و با دکترای فقه و حقوق در این مسند در خاستگاه اصلی خود قرار گرفته است، نگاه‌ها را تحسین‌برانگیز‌تر، علمی و متمرکزتر و ریزبینانه‌تر نموده است.
🔹آیت‌الله رئیسی از همه‌ی‌ مردم و نخبگان حقوقی و قضایی در کشور برای بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل قضایی کشور و سند تحول قضایی دعوت نموده است و این نشان از عزم و اراده‌ی جدی وی در وقع نهادن به تاثیر مشورت‌پذیری، گفتمان و تعامل سازنده است و در همان اثنا ایشان گفتند که فساد را فرا جناحی می‌داند و متعلق به یک جناح خاص نمی‌داند. 
🔹حُسن بسیار مثبت آیت‌الله رئیسی این است که بیشتر قاضی خوبی است تا یک سیاستمدار! و از مهم‌تر آنکه از ان اظهارنظرهای تند و سیاسی و غیرکارشناسی و حملات متعدد قوه‌ی قضاییه در گذشته به دولت و مجلس به شدت کاسته شده است و تقریبا اظهارنظر غیر تخصصی نداشته‌اند.
🔹نگاه رییس دستگاه قضایی به فضای انتقادی سازنده و منصفانه‌ی رسانه‌ها نیز بسیار امیدوار کننده است و در قبال برخوردهای قهری قوه قضاییه گفتند:قوه قضاییه از کسانی‌که علیه این قوه حرفی زده‌اند و احیانا کیفر خواستی برایشان صادر شده، گذشت می‌کند.
🔹آقای رئیسی به مناسبت هفته‌ی قوه‌ی قضاییه نیز در جمع نخبگان قضایی کشور گفت: که ورود متهمان و مجرمان در صحن دادگاه با چادر ممنوع است و از این پس هر متهمی با همان پوشش خود با رعایت شئونات در دادگاه حاضر شود که این امر نیز توجه به حقوق زنان محسوب می‌شود.
🔹اقدام دیگری که در دوره آیت‌الله رئیسی با اقتدار و به صورت امیدوار کننده تشدید شد و با جدیت پیگیری می‌شود این است که حکم انفصال ۶۰ قاضی در رده‌های مختلف صادر شده و منتطر می‌مانیم که این حکم چگونه اجرا خواهد شد تا این دستگاه عدل و داد شفاف‌تر، پاک‌تر و روشن‌تر مردم را به حل قضایی مشکلات خود فرا خواند‌.
🔹دستگاه قضایی در استان‌ها نیز از بدنه‌ی دادستانی و دادگستری با تغییراتی در نگاه دستگاه قضایی و جابجایی‌ها همراه بوده است که ذهن و نگاه حقوق‌دانان، منتقدان و اصحاب رسانه را بسیار مثبت‌تر نموده است که در ایلام نیز امیدوارکننده است و باشد که در استان دستگاه قضایی و دادستانی نیز همگام با تحول دستگاه قضایی کماکان عین قانون باشند و فراتر از قانون عمل ننمایند و آزادی‌های معمول، حقوق شهروندی و حدود قضات در اولویت‌های نهادهای قضایی و بازپرسی در ایلام باشد.
🔹امیدواریم با نسیم تغییرات و تحولاتی که در دستگاه قضایی با حضور آیت‌الله رئیسی وزیدن گرفته است مستمراً این تحولات در ایلام نیز تداوم داشته باشد و شاهد شکوفایی دستگاه قضا و کاهش پرونده‌‌سازی‌ها و کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی و اطاله‌ی دادرسی در استان باشیم. 
🔹برای محک و لمس تحولات دستگاه قضایی بایستی منتظر گذر زمان باشیم که این روند امیدبخش تحول‌آفرین در دستگاه قضایی تداوم خواهد داشت یا نه! 
🔸هفته قوه قضاییه مبارک باد🌹
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

Template Design:Dima Group