تازه های خبری:

▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 6 خرداد 1397 Sunday 27 May 2018 12 رمضان 1439

آخرین اخبار سایت

اهميت شناخت ارزش‌هاى خبرى

قطاری که دیر به ایستگاه اخبار رسید

حميد حيدرپناهسايت خبري ويرا - حمید حیدرپناه، مدرس روزنامه نگاری

سکانس اول: پنج شنبه 4 آذرماه 95، کلاس اصول خبرنویسی

بحث امروز ما در خصوص ارزش های خبری است: هر روز صدها و شايد هزاران رويداد کوچک و بزرگ در گوشه و کنار جهان اتفاق مى‌افتد، اما امکان تهيه گزارش از تمام آنها وجود ندارد و تعداد زيادى از وقايع نيز ارزش خبرى لازم را براى گزارش و انتقال آنها به مخاطبين ندارند. بنابراين براى تشخيص اين که چه رويدادى ارزش تهيه گزارش دارد، احتياج به معيارهائى است که به کمک آن بتوان وقايع را ارزش‌يابى و گزارش جامعى از آن رويداد براى مخاطبان تهيه کرد. اين معيارها که به تنهائى يا گاه با ترکيب با يکديگر، يک رويداد را پديد مى‌آورند و در ماهيت خود رويداد وجود دارند، ارزش‌هاى خبری ناميده مى‌شود.

اهميت شناخت ارزش‌هاى خبرى در اين است که مى‌تواند هم خبرنگار را در شناخت و فهم خبر (سوژه‌يابي) کمک کند، هم در تنظيم خبر او را يارى دهد و هم مى‌تواند به‌عنوان معيارهائى براى مقايسه، ارزش‌گذارى و گزينش رويدادهاى روز (از جهات اولويت‌گذاري، جا در صفحه، اندازه تيتر و...) مورد بهره‌بردارى قرار گيرد. بنابراین ارزش های خبری به شرح زیر است:

1-         دربرگيرى

رويداد هنگامى داراى ارزش دربرگيرى، است که بر روى تعداد زيادى از افراد جامعه تأثيرى در زمان حال يا آينده داشته باشد. دربرگيرى يک رويداد ممکن است نفع يا زيان چه مادى و چه معنوى افراد جامعه را سبب شود و تأثيرى مستقيم يا غيرمستقيم بر روى مردم داشته باشد.

2-       شهرت

اشخاص حقيقى و حقوقى و حتى برخى از اشياء هرگاه به‌خاطر فعاليت‌ها و معروفيت‌ آنها در جامعه ملى و فراملى شناخته شده باشند، ارزش خبرى دارند.

3-       برخوردها، اختلاف‌ها، درگيرى‌ها، منازعه‌ها

اين‌گونه رويدادها حاوى برخورد، اختلاف کشمکش يا درگيري ميان افراد، گروه‌ها، ملت‌ها، حيوانات با يکديگر در طبيعت است. برخورد ممکن است به‌صورت جسمانى (فيزيکي، فکرى و ايدئولوژيکى (باشد.

4-       استثناها، شگفتى‌ها

رويدادهاى غيرعادي، استثنائي، عجيبيا نادر است. در برخى موارد، اين رويدادها برخلاف پيش‌بينى يا انتظار اتفاق مى‌افتد. سرقت غيرعادى است ولى عجيب نيست، ممکن است نحوه سرقت عجيب باشد. اختراعات و اکتشافات را مى‌توان به‌عنوان نمونه‌هائى از رويدادهاى داراى اين ارزش خبرى نام برد.

5-       بزرگی و فراوانى تعداد و مقدار

اين ارزش خبرى به اعداد و آمار مربوط است. ارقام ممکن است تعداد نفرات يا ميزان خسارت‌هاى جانى و مالى باشد.هرچه تعداد يا مقدار زيادتر باشد، اهميت اين ارزش خبرى بيشتر مى‌شود.

6-       مجاورت

همان‌طور که واقعه‌اى که براى يک‌نفر خبر است ممکن است براى فرد ديگرى خبر نباشد، رويدادهائى که براى اهالى يک شهر خبر است ممکن است براى شهر ديگر ارزش خبرى يکسان نداشته باشد. مجاورت، به دو صورت مى‌تواند براى مخاطبان ارزش خبرى داشته باشد: مجاورت جغرافيائی، و مجاورت معنوى.

7-       زمان يا تازگى رويداد

زمان وقوع يا تازگى رويداد، به مطلب خبرى ارزش ويژه‌اى مى‌بخشد. رويدادى که امروز اتفاق افتاده است اگر امروز گزارش نشود، از جنبه کار روزنامه‌نگاري، به تاريخ پيوسته است. (منبع: روزنامه نگاری نوین، نعیم بدیعی و حسین قندی، نشر دانشگاه علامه طباطبایی)

***

اما یکی از سوالات اساسی دانشجویان در خصوص معیار و ملاک گزینش نهایی خبرها از بین اخبار مختلف و در نهایت ترتیب بندی آنها در یک بخش خبری یا روزنامه بود که اگر چند خبر همزمان هرکدام یکسری از ویژگیهای بالا را داشته باشند در نهایت ارزش گذاری نهایی چگونه باید باشد؟

پاسخ او را در بحث «گزینشگری خبر» دادم که عمدتاً توسط سردبیر صورت می گیرد، کسانی که نقش دروازه بانی یا سوزنبانی خبر را بر عهده دارند و باید تشخیص دهد کدام خبرها بیشترین ویژگیهای بالا را دارا هستند و ترتیب آنها را نهایی کند. همچنین بر اساس دسته بندی هایی که برخی اندیشمندان این حوزه پیشنهاد داده اند (پاداش آنی و پاداش آتی) معمولاً ترکیب سه ارزش خبری (شهرت، برخورد و دربرگیری) مهمترین ارزش های خبری نام گرفته اند که معمولاً در بخش های خبری بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و در پایان از آنها خواستم با توجه بیشتر به تیترهای صفحات اول روزنامه ها و ترتیب خبرها در بخش های خبری تلویزیون مصداق های عملی این مبحث را بیاموزند.

سکانس دوم: جمعه 5 آبان ماه 95

از شب گذشته حادثه ی دلخراش بمب گذاری در مسیر زائران اربعین در شهر حله عراق و از ابتدای امروز خبرهایی از حادثه برخورد دو قطار در استان سمنان شنیده بودم، با جدیت تمام منتظر بخش خبری 14 شبکه یک بودم تا جزییات بیشتری از این حوادث جویا شوم.

اخبار شروع می شود، سه تیتر اصلی:

اول: تشییع فقیه انقلابی در قم

دوم: طرح جهادی واکسیناسیون دامی

سوم: افزایش شهدای حمله تروریستی عراق

خبر اول: مربوط به مراسم تشییع پیکر آیت الله موسوی اردبیلی با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری، روسای قوه مجریه و مقننه در قم (مدت زمان: 3.40)

خبر دوم: برگزاری نماز جمعه ی تهران (مدت زمان: 55 ثانیه)

خبر سوم: طرح جهادی واکسیناسیون دام و طیور توسط جهادگران با همکاری سازمان بسیج و دامپزشکی کشور و پخش گزارشی مفصل همراه مصاحبه روسای این سازمان ها (مدت زمان: 2.50)

خبر چهارم: اجتماع بزرگ بسیجیان در سراسر کشور (مدت زمان: 34 ثانیه)

خبر پنجم: برگزاری شورای عالی استانها در چابهار (مدت زمان: 1.36)

خبر ششم: دیدار معاون عملیات ستادکل نیروهای مسلح کشور با همتای پاکستانی (مدت زمان: 50 ثانیه)

خبر هفتم: خبر تصادف قطار مسافربری در هفت خوان استان سمنان

خبر هشتم: حادثه تروریستی در حله عراق

با نگاهی به مباحث طرح شده در اصول خبرنویسی، به نظر می رسد سردبیر محترم این بخش خبری در خصوص گزینش و چینش خبرها بر حسب ارزش های خبری، تصمیمات فنی و کارشناسانه ای نگرفته است و عدم پرداخت سریعتر به حادثه ی برخورد دو قطار اشتباه کرده است، زیرا این خبر هم دارای ویژگیهای: دربرگیری (حضور تعداد زیادی از هموطنان در حادثه خصوصاً اهالی تبریز، سمنان، مشهد و...)، برخورد (تصادف دو قطار با تلفات زیاد)، بزرگی و فراوانی تعداد (به دلیل تعداد کشته شدگان و مجروحان حادثه)، مجاورت (حادثه در کشورمان و پرترددترین مسیر کشور اتفاق افتاده) و تازگی رویداد (امروز صبح به وقوع پیوسته) می باشد و حتی کمی ضعیف تر جزو شگفتی هم می تواند باشد، چرا که قبلاً اعلام شده بود با تجهیز سیستم جدید، امکان تصادف قطارها به صفر رسیده و طبیعی است این حادثه ارزش خبری بیشتری داشت و قطعاً جای آن در خبر هفتم نبود.

همچنین حادثه ی تروریستی حله عراق با توجه به اینکه روز گذشته اتفاق افتاده بود، اما با واجد بودن ویژگی های بالا بایستی در خبر دوم قرار می گرفت و خبر اول (تشییع پیکر آیت الله موسوی اردبیلی) با وجودی که شهرت، می توانست برجسته ترین ویژگی آن باشد اما تازگی نداشت، چون خبر فوت ایشان چندروز پیش خبری شده بود و قطعاً خبر تشییع با خبر درگذشت تفاوت های زیادی به لحاظ ارزش های خبری دارد.

البته این اتفاق می تواند موجب ایراد انتقادات و واکنش هایی به صداوسیما باشد، اما ذکر این نکته ضروری است یک مجموعه ای به این وسعت در هر بخشی دارای وظایف و ساختارهای خاص خود است و بدون شک در پس این قضیه یک انتخاب و سیاست کلان نبوده بلکه شاید تنها اشتباه سردبیر این بخش در گزینش و چینش این خبر در آن بخش خبری است و قطعاً می تواند عواقب داخل سازمانی برای او داشته باشد.

به هرحال مطالعه موردی این بخش خبری می تواند نمونه ی خوبی برای دانشجویان، اهالی رسانه و علاقمندان حوزه ی خبر باشد. همچنین بیانگر اهیمت ویژه ی نقش سردبیری در این عرصه باشد که سوزنبان خبر، اشتباه بزرگ سوزنبان قطار را نتوانست آن طور که باید به موقع پوشش دهد و قطار را دیر به مقصد خبرها رساند.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group