تازه های خبری:

▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 29 بهمن 1396 Sunday 18 February 2018 2 جمادی‌الثانی 1439

آخرین اخبار سایت

به بهانه‌ی تجمعات در چند استان:

خواب برهنه‌ی برف

سایت خبری ویرا-فرج‌اله صیدمحمدی- همه چیز از مشهد آغاز شد و به سطح خیابان‌های کرمانشاه و اصفهان و قزوین و چند شهر دیگر و امشب نیز تهران کشیده شد.

در ابتدا شعارهای معترضین در راستای حقوق شهروندی و در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت به صورت مسالمت‌آمیز بود ولی در ادامه اعتراض‌ها برخی نا‌آگاه و آگاه پا را فراتر از تجمع گذاشته و به هنجارشکنی و قانون‌گریزی و شعار علیه مسئولین نظام و خطوط قرمز کشانده شد.

در واکاوی و چرایی این اعتراضات همه دنبال علت‌ها می‌گردیم و در نهایت علت‌های برون‌مرزی و خارجی را توسط رسانه‌ی ملی بی‌تاثیر، تیتر و بارها به خورد افکار عمومی می‌دهیم و منتظریم کف خیابان‌ها نیز این تصمیمات مغلطه‌آلود و بی‌بنیه را بپذیرند.

یک جانبه‌نگریستن به مسائل کلان کشور و قضاوت یک طرفه در مورد مسائل حساس کشور و حذف دیگر سلایق سیاسی و بها دادن به یک سلیقه جفایی دامنه‌دار است و خیابان‌های آشوب‌زده‌ی برخی از استان‌ها برآیند تصمیمات غلط مدیران این رسانه‌ی ملی است.

گردانندگان رسانه‌ی ملی در دامن زدن به اعتراضات داخلی دیگر کشورها به تدریج این توقع را در هم‌وطنان ایجاد خواهند کرد که به راستی چرا صدای معترضین داخل کشور ایران زودتر از رسانه‌های خارجی و معاند در رسانه‌های کشور خود شنیده نمی‌شود؟این رسانه چرا با اتخاذ سیاست غلط کاری می‌کنند که همچنان صدای مردم امریکا در رسانه‌ی ایرانی شنیده ‌شود و صدای ایرانیها نیز در رسانه‌ی امریکایی و انگلیسی شنیده شود.!

چرا رسانه‌های مهم کشوری دارای مجوز رسمی در قبال این اعتراضات تا امشب سکوت اختیار کرده‌اند؟

آیا ژورنال‌های حرفه‌ای در جامعه‌ای که فساد اداری و مالی هر روز تیتر یک رسانه‌های آن است می‌توانند سکوت کنند؟ اما چرا در قبال اعتراضات هم‌وطنان خود در مشهد ، کرمانشاه ، اصفهان و تهران سکوت کرده‌اند؟آیا خودخواسته است و تعمدی در این امر مشهود است؟

اگر "آمدنیوز" در نصف روز چهارصدهزار نفر بر ممبرهایش افزوده می‌شود و به ثانیه اخبار تصویری را از جای‌جای کشور به همراه BBC منتشر می‌کند ناشی از کدام غفلت است؟ آیا این خلا از امنیتی نمودن فعالیت‌های رسانه‌ای و اعمال محدودیت برای رسانه‌های داخل کشور نشات نمی‌گیرد؟

چرا باید این رسانه‌های معاند که هیچ‌گاه دوست‌دار مردم ایران نیستند اکنون در کمال تاسف سردمدار اعتراضات باشند و کاربران به آنها اعتماد ‌کنند؟

آیا رسانه‌هایی که با یک خبر، ناکارآمدی دستگاه دولتي را داد سخن می‌گویند و بارها احضار و بازخواست می‌شوند می‌توانند در این بازه‌ی زمانی با این رسانه‌های تا بن دندان مجهز به منابع خبری رقابت کنند و با تحلیل‌های واقعی اجازه ندهند کیان کشور به خطر انداخته شود؟

آیا رسانه‌های داخلی به منافع ملی و امنیت کشور ، قانون و خطوط قرمز نظام آگاه نیستند که تا این حد نگاه بی اعتمادی و امنیتی بر فعالیت‌های آنها حکفرماست و دست آنها را بسته‌ و زبان آن‌ها در کام نگه‌داشته و قلمشان را به اشتباه روبروی خود می‌پنداریم !؟

رسانه‌های کشور بی‌تردید سرآمدان عرصه‌ی نبرد نرم و پیشتازان دفاع از نظام اسلامی، قانون اساسی و امنیت ملی هستند و چه بسا اگر نگاه امنیتی و بدبینانه از آنها برداشته شود و از ظرفیتشان به درستی استفاده شود قطعا تاثیر آنها از رسانه‌هایی‌ مانند آمدنیوز و BBC بیشتر است.

شاید معلول حوادث اخیر کشور بایکوت خبری رسانه‌های داخلی و ایجاد بستر برای رسانه‌های خارجی باشد و امروز دامن‌زدن به این حوادث و اتفاقات را باید در اعمال سیاست‌های محدودکننده و نادرست وزارت فرهنگ و ارشاد در قبال رسانه‌ها دانست.

معلول دیگر این اعتراضات بی‌تردید محمود احمدی‌نژاد با سیاست‌های فشل و لحظه‌ای می‌باشد. وی که برنج ده هزار تومانی را در دور دوم ریاست جمهوری به بیش از ۶۰ هزار تومان رساند و نوسانات بازار ارز را متوجه "جمشید بسم‌الله" دانست ولی امروز و پس از هشت سال مدیریت پیکار‌جویانه و امنیتی بویژه برای رسانه‌ها، منادی آزادی‌ بیان شده است و با بگم‌بگم‌ها و بست‌نشینی‌های خود و همفکرانش و با نفرت‌پراکنی در فضای رسانه‌ای بی‌پروا و بدون توجه به خطوط قرمز‌ها اقدام به بیان اظهاراتی می‌نماید که هشت سال با هنجارشکنی و بازگشت کشور به عقب و تحسن از عنوان آنها عاجز بود، ایا نمی‌توان او را یکی از مقصران این آشوب دانست؟

تجمعات اعتراض‌آمیز هر روز در کشور رخ می‌دهد دیروز در بهارستان در اعتراض مشتریان موسسات مالی غیر مجاز و امروز در اعتراض به تورم و گرانی و فساد مالی و اداری.

اما علت اصلی این تجمعات گسترده در برخی از استان‌های کشور را نیز باید در عدم آزادی‌های کافی مدنی و اجتماعی جویا شد. مثلا چرا باید دختری با گذاشتن ریش مصنوعی به ورزشگاه آزادی برود و بازی تیم محبوبش را با عبور از هنجارها نظاره‌گر باشد.!

و اما دولت دوازدهم که با شعار اعتدال پا به کارزار انتخابات نهاده و ۲۴ میلیون نفر به رئیس جمهور منتخب آن رای داده‌اند باید بداند که سیاست‌های ریاضتی در حق مردم ایران ظلمی نابخشودنی و گرانی‌های لجام‌گسیخته اخیر که دولت از کنترل آن عاجز مانده است فقط تریبون رسانه‌های مخالف و منافق را پررونق می‌کند.

دولت وقتی از محل هدفمندی یارانه‌ها بیش از ۸۷ هزار میلیارد تومان درامد داشت ولی فقط حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت نموده است چرا این درآمدها در بودجه‌ی کشور لحاظ نمی‌شود و همواره صدایش از ته چاه به گوش می‌رسد ؟دولت چرا ابتدا هزینه‌های جاری و ریخت‌ و پاش‌های پاستور را کاهش نمی‌دهد تا سعی نکند با کوچک کردن سفره‌ی مردم پای خود را از گلیم درازتر ‌کند؟

تیم اقتصادی دولت نمی‌داند که اگر یارانه‌ی اقشار کم‌درامد را حتی سه برابر کند ولی در عوض قیمت‌ حامل‌های انرژی و دیگر اقلام مصرفی و اولیه‌ی زندگی را افرایش دهد فقط دود آن در چشم اقشار کم‌درآمد می‌رود؟

دولتی که کماکان بودجه‌اش نفتی است و اشتغال از اولویت اصلی آن خارج است و فضای کسب و کار و امنیت شغلی در آن از کمترین رونق و اهمیتی برخوردار می‌باشد آیا صدای ضربان کند قلب مردم فقیر و رنج‌کشیده را نمی شنود؟

اگر بدبینانه بیاندیشیم و علت تجمعات اخیر را در راستای تضعیف دولت قلمداد کنیم و شعار هنجارشکنان را یک بازی سیاسی بخوانیم باز هم نارسایی‌های تیم اقتصادی دولت را نمی‌توان توجیه نمود.

دولت روحانی بایستی با اندیشه‌ای نو در مصاف با حوادث اخیر، ریشه‌ی این اتفاقات را به کنکاش و بررسی بنشیند و مسائل اقتصادی و معیشت مردم را بر امور غیر ضروری کشور ترجیح دهد و آستانه‌ی صبر مردم را آزمایش نکند و وزیر کشور را به عنوان اولین مشکل‌آفرین این بازی در گماشتن استانداران ناکارامد و غیرهمسو بازخواست و در وزیر ناکارامدی مثل جهرمی وزیر ارتباطات جستجو نماید که فکر می‌کند با یک توئیت به پاول دوروف مشکل تلگرام و آشوبها حل خواهد شد.

بی‌تردید ویرا و دیگر رسانه‌های داخلی با هر تفکر و سلیقه‌ای ولو با بدترین شرایط زندگی هیچ‌گاه این تجمعات فاقد مجوز و شعارهای هنجارشکنانه را تایید نمی‌نمایند و گوش و چشم خود را در اختیار هیچ رسانه‌ی بیگانه‌ای قرار نخواهند داد و معتقدند که کشوری که ملت آن می‌توانند نوروز را جشن بگیرند و ۲۲ بهمن به خیابان بیایند و در انتخابات شرکت نمایند اجازه‌ی هیچ گونه افراط و تفریطی را به کسانی که دوستدار این کشور نیستند نخواهند داد و ضمن دعوت معترضین به آرامش و اجرای قانون از آنها درخواست می‌نماید در چهارچوب و در مسیر حقوق شهروندی گام بردارند و صف خود را از کسانی که سعی در رخنه در انسجام و وحدت داخلی دارند جدا نمایند.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group