پایگاه خبری تحلیلی ویرا weera.ir

پنجشنبه 4 مرداد 1403 | Thursday 25 July 2024

 

 

 

 

 

 

ایلام - همت دولت سیزدهم در توسعه استان مرزی ایلام طی چند سال اخیر در همه عرصه‌ها دیده می‌شود و تازه ترین رهاورد آن در بخش پتروشیمی روند رو به جلوی پروژه شرکت ارغوان گستر(واحد پروپیلن) است که اکنون با بیش از ۸۴ درصد پیشرفت در مراحل پایانی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان مرزی ایلام یکی از استان های برخوردار از نظر منابع غنی نفت و گاز کشور است که با وجود تعدد آمار، دستکم در حوزه نفت با ۶ درصد منابع نفتی کشور در جایگاه سوم و در حوزه گاز با ۱۱ درصد منابع گازی رتبه دوم کشور را دارد.

این استان با دارا بودن یک تریلیون مترمکعب ذخائر شناخته شده گاز، استعدادها، ظرفیت ها و قابلیت های بی نظیری دارد به طوریکه بهره برداری از این منابع عظیم خدادادی علاوه بر عواید اقتصادی زیاد برای استان می تواند همراه با ایجاد اشتغال و رفع بیکاری جوانان منطقه شود.

تحقق این امر، نیازمند همت والا، دستانی توانا و توجه ویژه مقامات ارشد کشوری است تا این ظرفیت به نحو شایسته ای در راستای تقویت زیر ساخت های استان، ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه مورد بهره برداری قرار گیرد.

طی ۲ سال گذشته، دولت سیزدهم برنامه بهره وری از منابع نفت و گاز ایلام را به عنوان ریلی جدید برای تحرک و راهبری توسعه ایلام مورد توجه جدی قرار داده و بر این مبنا، سرمایه گذاری ها در حوزه نفت و گاز را در قالب چندین مجتمع پالایش و پتروشیمی در دستور کار قرار داده است.

تغییر رویکرد قرار دادن منابع نفت و گاز به عنوان ریل جدید توسعه با پیگیری جدی بهره برداری از منابع نفت و گاز و ایجاد تاسیسات و مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی ایلام در همین مراحل مقدماتی کار نیز بسیاری از کارشناسان را به تغییر محتوایی و عمیق در روال توسعه این استان امیدوار کرده است.

بر همین اساس گزارش های دریافتی از اجرای طرح های مختلف اکتشاف، پالایش و فراوری منابع نفت و گاز شمال و جنوب استان ایلام مایه ایجاد بارقه های امید در بین مردم این سرزمین به ویژه جوانان جویای کار است.

 

پتروشیمی ایلام تا ۶ ماه آینده به پایداری تامین خوراک می رسد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بازدید اخیر خود از مجتمع پتروشیمی ایلام با اشاره به مشکلات تامین خوراک پتروشیمی ایلام، اظهار کرد: این مشکل با برنامه ریزی صورت گرفته تا ۶ ماه آینده برطرف خواهد شد.

حسن نشان زاده با بیان اینکه با سرمایه‌گذاری‌ قابل توجه، میزان اشتغالزایی و تولید، افق پیش روی این مجتمع امیدبخش است، افزود: طی یکسال گذشته سطح رضایت‌مندی نسبت به عملکرد پتروشیمی ایلام افزایش یافته است.

وی روند پیشرفت و توسعه در پتروشیمی ایلام را رو به جلو عنوان کرد و افزود: مشکل تامین خوراک و تجهیزات مورد نیاز این شرکت از طریق شرکت‌های پتروشیمی تابعه هلدینگ خلیج فارس مرتفع شود.

نشان‌زاده اولویت اصلی پتروشیمی ایلام را بهینه‌سازی شرایط موجود و تکمیل و افزایش ظرفیت تولید ارزیابی و اظهار کرد: عدم سرمایه‌گذاری در بالادست پالایشگاه گاز ایلام مشکلاتی را برای تامین خوراک پتروشیمی ایلام به دنبال داشته است که تا ۶ ماه آینده شاهد پایداری خوراک در این شرکت خواهیم بود.

 

پروژه ارغوان گستر ایلام تکمیل کننده زنجیره ارزش در پتروشیمی ایلام

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: پروژه ارغوان گستر ایلام(واحد پلی پروپیلن) در راستای تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی ایلام احداث شده است که با تکمیل ظرفیت، ۱۵۰ هزار تن پروپیلن تولیدی پتروشیمی ایلام به پلیمر با ارزش پلی پروپیلن تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مهمترین حسن اجرای این پروژه در این جغرافیا با توجه به محرومیت استان نگاه اشتغالزایی است، افزود: خوشبختانه از زمان احداث پروژه تا کنون بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در مجتمع پتروشیمی و پروژه ارغوان مشغول به کار هستند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس تاکید کرد: سیاست راهبردی مجموعه هلدینگ بر این است که نیروی کار هر مجتمع بومی باشد ولی با توجه به نیاز به بعضی تخصص ها و شغل ها که ممکن است به اندازه کافی در منطقه وجود نداشته باشد، نیاز به تامین نیروی متخصص از نقاط دیگر کشور هستیم، البته این موضوع، تنها شامل استان ایلام نمی شود و هر جا که صنعتی راه اندازی شود، این موضوع در انجا صدق می کند.

نشان زاده با تاکید بر اینکه وجود شرکت ها و صنعت علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد و گردش مالی و پولی در بانک های استان می شود تصریح کرد: همچنین باعث ایجاد صنایع تکمیلی مرتبط با آن در حوزه‌ی خدمات اعم از پیمانکار فضای سبز، خدمات، غذا و تعمیرات در سطح شهرستان می شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم بخش صنعت در حوزه مسکن، درمان و بهداشت منشأ خدمات و ایجاد رفاه در استان باشد، گفت: در مدیریت جدید گروه خلیج فارس یک تحرک و پویایی در تمام ارکان پروژه ها و مجتمع ها ایجاد شد و پروژه ی ایلام از نظر تامین نیازهای مجتمع، تامین مالی و پیشرفت برابر با پنج سال گذشته است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیان کرد: انتظار می رود با توجه به تحرک وسرعت پروژه به خوبی جهت تزریق امید به جامعه اطلاع رسانی شود.

نشان زاده اضافه کرد: در حوزه محیط زیست و ایمنی تلاش شده که حداکثر سازگاری صنعت با طبیعت ایجاد شود و با سازگاری و در کنار هم سبب رونق و عمران و آبادی و رفاه در منطقه شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مسئولیت های اجتماعی در بخش صنعت پتروشیمی افزود: به فراخور در آمد شرکت ها، تکمیل پروژه ها و به تولید رساندن شرکت که بتوانند حداقل هزینه های خود را کسب کنند در حوزه های مختلفی چون زیست محیطی، آموزشی، رفاهی و غیره در سطح کلان تصمیماتی گرفته می شود.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع در مسئولیت های اجتماعی اتفاق خوبی افتاده است و سیستم های اندازه گیری آلودگی هوا راه اندازی شده که اطمینان خاطر برای مردم ایجاد شود که هیچ گونه آلایندگی متوجه منطقه نخواهد شد.

 

پروژه ارغوان گستر ایلام هم اکنون بیش از ۸۴ درصد پیشرفت دارد

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس اظهار کرد: مشکل ارسال خوراک با ظرفیت پایین باید به صورت درون‌گروهی و شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس برطرف شود.

رشید قانعی تامین آب مورد نیاز مجتمع پتروشیمی ایلام همزمان از طریق تصفیه پساب شهر ایلام و سد گلال را خواستار شد و افزود: وضعیت تولید در پتروشیمی ایلام نسبت به سال گذشته بهتر خواهد شد.

مدیرعامل پترول نیز در خصوص وضعیت پروه ارغوان گستر ایلام گفت: پروژه ارغوان گستر ایلام هم اکنون بالای ۸۴ درصد پیشرفت دارد و تا پایان سال‌جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

قانعی با بیان اینکه پروژه ارغوان گستر ایلام از سال ۱۳۹۶ کلید خورده و در این مدت نوسانات متعددی داشته است، اظهار کرد: از اوایل سال گذشته و با تعیین مدیرعاملی توانمند و هیئت مدیره ای خوب، خوشبختانه همه مسائل و مشکلات یکی پس از دیگری مرتفع شده اند.

وی تصریح کرد: حجم سرمایه گذاری این پروژه قریب ۱۲۰ میلیون دلار است.

 

تکمیل طرح شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام ‌نیازمند سه هزار میلیارد تومان اعتبار است

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام با اشاره به پیشرفت عملیات اجرایی شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام، گفت: تکمیل این طرح بیش از سه هزار میلیارد تومان نیاز دارد که تمهیدات لازم از طرف مجموعه هلدینگ اندیشیده شده است.

وحید نام‌نیک اظهار کرد: این پروژه تنها تولید کننده پلی پروپیلن در هلدینگ خلیج فارس بوده که به عنوان پروژه ای دست دوم مطرح و سال های متمادی، این پروژه در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه مراحل اجرایی این پروژه در سال های اخیر کند بوده است، افزود: با حمایت های هلدینگ خلیج فارس و هلدینگ پترول و استفاده از نیروهای متخصص برای اجرای این پروژه، به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده ایم که طی ماه های گذشته روند رو به رشدی داشته و از پیشرفت های خوبی برخوردار شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام تاکید کرد: در بخش خرید تجهیزات، سفارش گذاری ها، انجام و نهایی شده است و بخش مهندسی به بالای ۹۳ درصد رسیده است.

نام‌نیک یادآور شد: مراحل اجرایی این نوید را می دهد که همه مراحل برای تکمیل پروژه مورد نظر مطلوب و مناسب است که امیدواریم تا پایان سال به بهر برداری برسد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام ادامه داد: امیدواریم با تمهیدات خاص و استقرار تیم‌ راه اندازی، بتوانیم به تعهدی که به هلدینگ خلیج فارس تا پایان سال جاری جهت تکمیل و بهره برداری این پروژه داده ایم، عمل کنیم.

نام‌نیک بیان کرد: در ماه های اخیر تزریق مالی خوبی به پروژه صورت گرفته که توانستیم با تزریق اعتبار مشکلات را رفع‌ کنیم و برای تکمیل آن بیش از ۳ هزار میلیارد تومان نیاز است.

وی با بیان اینکه که تمهیدات لازم از طرف مجموعه هلدینگ اندیشیده شده است تا وقفه ای در روند اجرایی آن ایجاد نشود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارغوان گستر ایلام خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در حوزه مالی شرکت اتفاق افتاد این بودکه تمام‌ حساب های مالی در ماه های اخیر به استان ایلام‌ منتقل شده است.

 

خوراک اصلی پارک پلی پرو پیلن با راه اندازی پروژه ارغوان گستر ایلام تامین می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام با اشاره به لزوم تکمیل زنجیره تولید محصولات پتروشیمی در این استان، گفت: پتروشیمی ارغوان گستر ایلام از سال ۱۳۹۵ کلنگ زنی شده و در یکسال اخیر با عوض شدن هیئت مدیره جدید و تزریق اعتبار روند روبه رشدی را آغاز کرده است.

شهریار عباسی، صنعت پتروشیمی را پیشران توسعه استان برشمرد و بر ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در محصولات پتروشیمی تاکید کرد.

معاون اقتصادی استاندار ایلام بیان کرد: با راه اندازی این شرکت خوراک اصلی پارک پلی پرو پیلن تامین می شود که می تواند منجر به توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و رشد اقتصادی و نیز تکمیل زنجیره ارزش در استان شود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال به بهره برداری برسد و بیش از ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد کند.

عباسی با تاکید بر حمایت های لازم از فرایند توسعه طرح ها و در مدار تولید قرار دادن آنها، گفت: در تلاشیم تا چرخه پتروشیمی تکمیل و با توجه به موقعیت استان در دسترسی به بازارهای جهانی، محصولات خروجی را علاوه بر توسعه صنایع پایین دستی، در بازار رقابتی عراق دخیل نماییم.

معاون استاندار ایلام با اشاره به تعامل و هماهنگی خوب مدیران صنعتی و اجرایی در استان و تأکیدات استاندار در راستای حمایت از تولید، ابراز کرد: همکاری و همراهی بانک‌ها در حمایت از تولید و تامین تسهیلات مورد نیاز مالی پروژه ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از آنجا که صنعت پتروشیمی یکی از ارکان اصلی زنجیره تولید در صنعت نفت و موتور محرک توسعه اقتصادی و اجتماعی هر منطقه ای به شمار می‌آید، شرکت پتروشیمی ایلام هم در ابعاد ملی و هم برای ساکنان این دیار، مزیت های زیادی دارد که با گذشت زمان ابعاد مختلف نقش این واحد تولیدی در پیشرفت و آبادانی کشورمان روشن تر خواهد شد./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
بازخوانی کپچا


تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به مدیریت سایت ویرا می باشد ، طراحی شده توسط دنیای طراحی وب 09186377747

 

 

Template Design:Dima Group